Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to oc translation catalogue (548 entries)

en: photos
oc: fòtos

en: list
oc: lista

en: Forms
oc: Formularis

en: Home
oc: Acuèlh

en: Slideshow
oc: Diaporama

en: Title
oc: Títol

en: Body
oc: Còs

en: Images
oc: Imatges

en: Previous
oc: Precedent

en: Next
oc: Seguent

en: user
oc: utilizaire

en: Pages
oc: Paginas

en: function
oc: foncion

en: enabled
oc: activat

en: enable
oc: activar

en: context
oc: contèxte

en: delete
oc: suprimir

en: title
oc: títol

en: size
oc: talha

en: value
oc: valor

en: Status
oc: Estatut

en: Administer
oc: Administrar

en: Suffix
oc: Sufix

en: approve
oc: aprovar

en: E-mail
oc: Corrièr electronic

en: Approve
oc: Aprovar

en: Delete
oc: Suprimir

en: Submit
oc: Sometre

en: Operations
oc: Accions

en: Content
oc: Contengut

en: Attribute
oc: Atribut

en: Value
oc: Valor

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Item
oc: Element

en: By
oc: Per

en: Private
oc: Privat

en: content
oc: contengut

en: Development
oc: Desvolopament

en: Groups
oc: Gropes

en: Group
oc: Grop

en: Type
oc: Tipe

en: Author
oc: Autor

en: Replies
oc: Responsas

en: Closed
oc: Tampat

en: yes
oc: òc

en: List
oc: Listar

en: Subject
oc: Objècte

en: closed
oc: tampat

en: Actions
oc: Accions

en: disabled
oc: desactivat

en: Confirm
oc: Confirmar

en: Cancel
oc: Anullar

en: Remove
oc: Levar

en: deny
oc: refusar

en: Age
oc: Atge

en: Description
oc: Descripcion

en: Language
oc: Lenga

en: Log
oc: Jornal

en: more
oc: mai

en: Enable
oc: Activar

en: Disable
oc: Desactivar

en: optional
oc: opcional

en: required
oc: requesit

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: Administration
oc: Administracion

en: footer
oc: pè de pagina

en: Comments
oc: Comentaris

en: Currency
oc: Devisa

en: Priority
oc: Prioritat

en: More
oc: Mai

en: Action
oc: Accion

en: Cost
oc: Còst

en: Quantity
oc: Quantitat

en: On
oc: Activat

en: For
oc: Per

en: unknown
oc: desconegut

en: new
oc: novèl

en: Tags
oc: Etiquetas

en: Taxonomy
oc: Taxinomia

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: cron
oc: prètzfait planificat (cron)

en: Ash
oc: Cendre

en: Aquamarine
oc: Aigamarina

en: Bluemarine
oc: Blau marina

en: Greenbeam
oc: Rai verd

en: Mercury
oc: Mercuri

en: Nocturnal
oc: Nocturn

en: Servers
oc: Servidors

en: Homepage
oc: Pagina d'acuèlh

en: License
oc: Licéncia

en: Resources
oc: Ressorsas

en: Developers
oc: Desvolopaires

en: Projects
oc: Projèctes

en: Project
oc: Projèctes

en: Categories
oc: Categorias

en: Download
oc: Telecargament

en: Go
oc: Anatz

en: core
oc: còr

en: view
oc: veire

en: updated
oc: mes a jorn

en: Overview
oc: Vista d'ensemble

en: all
oc: tot

en: File
oc: Fichièr

en: Tag
oc: Etiqueta

en: Login
oc: Identificant

en: Edit
oc: Modificar

en: Date
oc: Data

en: Size
oc: Talha

en: Links
oc: Ligams

en: Search
oc: Recercar

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Daily
oc: Quotidian

en: Weekly
oc: Setmanièr

en: None
oc: Pas cap

en: Scheme
oc: Esquèma

en: default
oc: defaut

en: logo
oc: lògo

en: Test
oc: Testar

en: Logs
oc: Jornals

en: Number
oc: Nombre

en: Message
oc: Messatge

en: Response
oc: Responsa

en: Password
oc: Senhal

en: - None -
oc: - Pas cap -

en: Country
oc: País

en: Weight
oc: Pes

en: Variable
oc: Variabla

en: Link
oc: Ligam

en: Image
oc: Imatge

en: Center
oc: Centre

en: Types
oc: Tipes

en: Hierarchy
oc: Ierarquia

en: Single
oc: Simpla

en: Multiple
oc: Multipla

en: Synonyms
oc: Sinonimes

en: Required
oc: Requesit

en: root
oc: raiç

en: Depth
oc: Prigondor

en: none
oc: pas cap

en: Category
oc: Categoria

en: Settings
oc: Paramètres

en: Feed
oc: Flux

en: Note:
oc: Nòta :

en: Name
oc: Nom

en: edit
oc: modificar

en: installed
oc: installat

en: uninstalled
oc: desinstallat

en: up
oc: naut

en: Import
oc: Importar

en: Book
oc: Libre

en: Export
oc: Exportar

en: settings
oc: paramètres

en: Back
oc: Precedent

en: Field
oc: Camp

en: (none)
oc: (pas cap)

en: category
oc: categoria

en: Outline
oc: Estructura

en: Orphans
oc: Orfanèls

en: header
oc: entèsta

en: Label
oc: Etiqueta

en: Preview
oc: Apercebut

en: Save
oc: Enregistrar

en: Help
oc: Ajuda

en: username
oc: nom d'utilizaire

en: password
oc: senhal

en: True
oc: Verai

en: False
oc: Fals

en: Font
oc: Poliça

en: Default
oc: Per defaut

en: Background
oc: Rèireplan

en: Summary
oc: Resumit

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Open
oc: Dobèrt

en: Top
oc: Naut

en: Small
oc: Pichon

en: Large
oc: Grand

en: Sunday
oc: Dimenge

en: Monday
oc: Diluns

en: Tuesday
oc: Dimars

en: Wednesday
oc: Dimècres

en: Thursday
oc: Dijòus

en: Friday
oc: Divendres

en: Saturday
oc: Dissabte

en: Core
oc: Còr

en: High
oc: Nauta

en: Low
oc: Febla

en: Catalog
oc: Catalòg

en: Artist
oc: Artista

en: Programs
oc: Programas

en: Playlists
oc: Lista de lectura

en: Schedule
oc: Planning

en: Time
oc: Ora

en: week
oc: setmana

en: Views
oc: Vistas

en: Access
oc: Accès

en: Add
oc: Apondre

en: remove
oc: suprimir

en: View
oc: Veire

en: Length
oc: Longor

en: Audio
oc: Àudio

en: Players
oc: Jogaires

en: History
oc: Istoric

en: Player
oc: Jogaire

en: Path
oc: Camin

en: Filename
oc: Nom del fichièr

en: Vocabularies
oc: Vocabularis

en: Modules
oc: Moduls

en: Section
oc: Seccion

en: Manage
oc: Gerir

en: Refresh
oc: Refresca

en: key
oc: clau

en: link
oc: ligam

en: Anchor
oc: Ancòra

en: Display
oc: Afichatge

en: Menu
oc: Menú

en: results
oc: resultats

en: search
oc: recercar

en: Teaser
oc: Acròcha

en: never
oc: pas jamai

en: Notes
oc: Nòtas

en: mail
oc: corrièr electronic

en: Event
oc: Eveniment

en: Updated
oc: Mes a jorn

en: actions
oc: accions

en: Text
oc: Tèxte

en: Theme
oc: Tèma

en: Layout
oc: Afichatge

en: style
oc: estil

en: name
oc: nom

en: add
oc: apondre

en: aggregator
oc: agregador

en: books
oc: libres

en: path
oc: camin

en: theme
oc: tèma

en: Timestamp
oc: Orodatatge

en: Keywords
oc: Mots claus

en: <none>
oc: --pas cap--

en: Unassign
oc: Suprimir l'associacion

en: Component:
oc: Component :

en: Category:
oc: Categoria :

en: Priority:
oc: Prioritat :

en: Assigned:
oc: Assignat :

en: Status:
oc: Estatut :

en: tasks
oc: prètzfaits

en: task
oc: prètzfait

en: Statistics
oc: Estatisticas

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Attachment
oc: Fichièr estacat

en: Titles
oc: Títols

en: Paths
oc: Camins

en: type
oc: tipe

en: Mail
oc: Corrièrs electronic

en: User
oc: Utilizaire

en: action
oc: accion

en: Configure
oc: Configurar

en: Email
oc: Corrièr electronic

en: Files
oc: Fichièrs

en: file
oc: fichièr

en: status
oc: estatut

en: Options
oc: Opcions

en: no
oc: non

en: Created
oc: Creat(ada)

en: Node
oc: Nosèl

en: Expanded
oc: Desplegat

en: outline
oc: estructura

en: All
oc: Tot

en: hours
oc: oras

en: days
oc: jorns

en: Post
oc: Postar

en: Year
oc: Annada

en: Block
oc: Blòt

en: Page
oc: Pagina

en: Breadcrumb
oc: Fial d'Ariana

en: Logo
oc: Lògo

en: Mission
oc: Objectius

en: Database
oc: Basa de donadas

en: Module
oc: Modul

en: Host
oc: Òste

en: Never
oc: Pas jamai

en: Header
oc: Entèsta

en: Footer
oc: Pè de pagina

en: Custom
oc: Personalizat

en: Roles
oc: Ròtles

en: Comment
oc: Comentari

en: Hostname
oc: Nom d'òste

en: Published
oc: Publicat

en: Filter
oc: Filtrar

en: Locale
oc: Localizacion

en: Vocabulary
oc: Vocabulari

en: Fields
oc: Camps

en: Contains
oc: Conten

en: configure
oc: configurar

en: Items
oc: Elements

en: Nodes
oc: Nosèls

en: Up
oc: Naut

en: Width
oc: Largor

en: Height
oc: Nautor

en: help
oc: ajuda

en: Month
oc: Mes

en: Domain
oc: Domeni

en: Address
oc: Adreça

en: email
oc: corrièr electronic

en: Code
oc: Còde

en: By
oc: Per

en: node
oc: nosèl

en: Day
oc: Jorn

en: Events
oc: Eveniments

en: End
oc: Fin

en: Verbose
oc: Mòde verbós

en: Configuration
oc: Configuracion

en: Role
oc: Ròtle

en: Deny
oc: Refusar

en: reset
oc: reïnicializar

en: String
oc: Cadena de caractèrs

en: Users
oc: Utilizaires

en: Anonymous
oc: Anonim

en: description
oc: descripcion

en: Install
oc: Installar

en: Filters
oc: Filtres

en: Optional
oc: Facultatiu

en: Random
oc: A l'azard

en: Template
oc: Modèl

en: false
oc: fals

en: true
oc: verai

en: center
oc: centre

en: Profile
oc: Perfil

en: module
oc: modul

en: text
oc: tèxte

en: Static
oc: Estatic

en: filters
oc: filtres

en: fields
oc: camps

en: Flag
oc: Senhalar un contengut

en: Operation
oc: Operacion

en: reply
oc: respondre

en: Function
oc: Foncion

en: Weeks
oc: Setmanas

en: Defaults
oc: Paramètres per defaut

en: Labels
oc: Etiquetas

en: Folders
oc: Dorsièrs

en: Folder
oc: Dorsièr

en: comments
oc: comentaris

en: Confirmation
oc: Confirmacion

en: Hidden
oc: Amagat

en: Attachments
oc: Fichièrs estacats

en: Root
oc: Raiç

en: second
oc: segonda

en: seconds
oc: segondas

en: minute
oc: minuta

en: minutes
oc: minutas

en: Key
oc: Clau

en: install
oc: installar

en: block
oc: blòt

en: Change
oc: Modificar

en: message
oc: messatge

en: Messages
oc: Messatges

en: Tokens
oc: Getons (tokens)

en: Token
oc: Geton (token)

en: source
oc: font

en: Countries
oc: Païses

en: Feeds
oc: Flux

en: Sources
oc: Fonts

en: 1 item | @count items
oc[0]: @count element
oc[1]: @count elements

en: screen
oc: ecran

en: menu
oc: menú

en: next ›
oc: seguent ›

en: update
oc: metre a jorn

en: Source
oc: Font

en: published
oc: publicat

en: Undo
oc: Anullar

en: Languages
oc: Lengas

en: Features
oc: Foncionalitats

en: Feature
oc: Foncionalitat

en: Functions
oc: Foncions

en: Activity
oc: Activitat

en: Query
oc: Requèsta

en: one
oc: un

en: two
oc: dos

en: three
oc: tres

en: four
oc: quatre

en: five
oc: cinc

en: six
oc: sièis

en: seven
oc: sèt

en: eight
oc: uèit

en: nine
oc: nòu

en: ten
oc: dètz

en: day
oc: jorn

en: month
oc: mes

en: year
oc: an

en: hour
oc: ora

en: Hour
oc: Ora

en: Minute
oc: Minuta

en: Second
oc: Segonda

en: Posts
oc: Contribucions

en: Controls
oc: Contraròtles

en: author
oc: autor

en: Entity
oc: Entitat

en: Empty
oc: Void

en: any
oc: totes

en: Days
oc: Jorns

en: views
oc: vistas

en: profile
oc: perfils

en: role
oc: ròtle

en: subtotal
oc: Sostotal

en: Results
oc: Resultats

en: open
oc: dobèrt

en: Books
oc: Libres

en: Style
oc: Estil

en: Website
oc: Site web

en: Track
oc: Seguiment

en: e-mail
oc: corrièr electronic

en: Cron
oc: Prètzfait planificat (cron)

en: Installed
oc: Installat

en: on
oc: activat

en: address
oc: adreça

en: options
oc: opcions

en: Cart
oc: Carta

en: Transaction
oc: Transaccion

en: Subtotal
oc: Sostotal

en: names
oc: noms

en: Testing
oc: Tèst

en: Gray
oc: Gris

en: Purple
oc: Violet

en: New
oc: Novèl

en: image
oc: imatge

en: Themes
oc: Tèmas

en: Translations
oc: Traduccions

en: Story
oc: Article

en: comment
oc: comentari

en: Unpublished
oc: Pas publicat

en: by
oc: per

en: News
oc: Novèlas

en: Hits
oc: Accès

en: sticky
oc: espingolat

en: Sticky
oc: Espingolat (en haut des listas)

en: cancel
oc: anullar

en: users
oc: utilizaires

en: Tabs
oc: Onglets

en: disable
oc: desactivar

en: date
oc: data

en: Select
oc: Seleccionar

en: is
oc: es

en: small
oc: pichon

en: Information
oc: Informacions

en: Variables
oc: Variablas

en: Tasks
oc: Prètzfaits

en: Hostnames
oc: Noms d'òstes

en: Strings
oc: Cadenas de caractèrs

en: Synchronization
oc: Sincronizacion

en: translation
oc: traduction

en: Translation
oc: Traduccion

en: Blocks
oc: Blòts

en: Menus
oc: Menús

en: Pink
oc: Ròse

en: Form
oc: Formulari

en: Publish
oc: Publicar

en: Canceled
oc: Anullat

en: years
oc: ans

en: weeks
oc: setmanas

en: Permission
oc: Dreit

en: test
oc: tèst

en: Green
oc: Verd

en: Profiles
oc: Perfils

en: Reply
oc: Respondre

en: Grey
oc: Gris

en: Orange
oc: Irange

en: Uppercase
oc: Majuscula

en: services
oc: servicis

en: Services
oc: Servicis

en: Keys
oc: Clés

en: Unavailable
oc: Indisponible

en: Screenshot
oc: Captura d'ecran

en: Expand
oc: Desplegar

en: Available
oc: Disponible

en: Contexts
oc: Contèxtes

en: Aggregate
oc: Agregar

en: empty
oc: vide

en: taxonomy
oc: taxonimia

en: Aggregator
oc: Agregator

en: Values
oc: Valors

en: Context
oc: Contèxte

en: Pager
oc: Paginacion

en: Keyword
oc: Mot clau

en: Featured
oc: Distintiu

en: contains
oc: cont=en

en: Any
oc: Qual que siá

en: Domains
oc: Domenis

en: and
oc: et

en: unassign
oc: suprimir l'associacion

en: Untranslated
oc: Pas traduit

en: field
oc: camp

en: nodes
oc: nosèls

en: Formatter
oc: Aisina de mesa en forma

en: Fonts
oc: Poliças

en: Activities
oc: Activitats

en: vocabulary
oc: vocabulari

en: Responses
oc: Responsas

en: Validator
oc: Validateur

en: number
oc: nombre

en: export
oc: exportar

en: Instances
oc: Instàncias

en: Autocomplete
oc: Autocomplecion

en: Bundles
oc: Paquets

en: Bundle
oc: Paquet

en: host
oc: nom de domeni

en: Websites
oc: Sites web

en: Toolbar
oc: Barra d'aisinas

en: Localization
oc: Traduccion

en: locale
oc: paramètre regional

en: Draft
oc: Borrolhon

en: Tests
oc: Tèsts

en: Initializing.
oc: Inicializacion.

en: form
oc: formulari

en: alert
oc: alèrta

en: layout
oc: mise en pagina

en: Lowercase
oc: Minusculas

en: And
oc: Et

en: ends
oc: finit

en: Displays
oc: Afichatges

en: filter
oc: filtre

en: Usernames
oc: Noms d'utilizaires

en: Fieldset
oc: Grop de camps

en: Dependency
oc: Dépendance

en: Mask
oc: Masqueta

en: language
oc: lenga

en: Locales
oc: Lengas

en: book
oc: libre

en: Transliterate
oc: Translittérer

en: Styles
oc: Estils

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Numbers
oc: Nombres

en: features
oc: foncionalitats (features)

en: styles
oc: estils

en: Libraries
oc: Bibliotècas

en: schedule
oc: planification

en: Entities
oc: Entitats

en: E-mails
oc: Corrièrs electronics

en: static
oc: estatic

en: item | items
oc[0]: element
oc[1]: elements

en: layouts
oc: mises en pagina

en: Places
oc: Plaças

en: Hash
oc: Hachage

en: Display:
oc: Afichatge :

en: teasers
oc: resumits

en: titles
oc: títols

en: Sanitize
oc: netejar

en: Instance
oc: Instància
