Language Negotiation Url Matrix (1.0.0-beta4) - en to hu translation catalogue (25 entries)

en: Domain
hu: Domén

en: Code
hu: Kód

en: Destination
hu: Cél

en: Key
hu: Kulcs

en: Source
hu: Forrás

en: About
hu: Leírás

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Path prefix
hu: Útvonal előtagja

en: language
hu: nyelv

en: Language Configuration
hu: Nyelvi beállítások

en: Part of the URL that determines language
hu: A webcím azon része, mely meghatározza a nyelvet

en: @name field is required.
hu: @name mező szükséges.

en: Path prefix configuration
hu: Útvonal előtag beállítás

en: Domain configuration
hu: Domén beállítás

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
hu: %language (%langcode) útvonalelőtag (Alapértelmezett nyelv)

en: %language (%langcode) path prefix
hu: %language (%langcode) útvonalelőtag

en: %language (%langcode) domain
hu: %language (%langcode) domén

en: The prefix may not contain a slash.
hu: Az előtag nem tartalmazhat per jelet.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
hu: %language nyelv %value előtagja nem egyedi.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
hu: %language nyelvhez megadott %value domén nem egyedi.

en:  - Unknown error
hu:  – Ismeretlen hiba

en: The domain may not be left blank for %language.
hu: %language nyelvnél a domén nem lehet üres.

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
hu: %language nyelvhez tartozó domén csak a tartománynevet tartalmazhatja, záró perjelet, protokollt, vagy portszámot nem.

en: The prefix may only be left blank for the <a href=":url">selected detection fallback language.</a>
hu: Az előtag kizárólag a <a href=":url">kiválasztott észleléshez tartozó tartaléknyelvnél</a> hagyható üresen.

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
hu: A nyelvekhez használt doménnevek. Például német nyelv esetén a „de.pelda.hu” megadásával az ilyen nyelvű tartalmak a <code>https://de.pelda.hu</code> címen lesznek elérhetőek. <strong>Vigyázat!</strong> Ezen érték módosítása a már létező webcímeket elérhetetlenné teheti, ezért megváltoztatása éles webhelyen csak kiemelt körültekintéssel javasolt.
