Language Negotiation Url Matrix (1.0.0-beta6) - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: Domain
fr: Domaine

en: Key
fr: Clef

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Path prefix
fr: Prefixe de chemin

en: language
fr: langue

en: Part of the URL that determines language
fr: Partie de l'URL qui détermine la langue

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Path prefix configuration
fr: Configuration de préfixe de chemin

en: Domain configuration
fr: Configuration de domaine

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
fr: Préfixe de chemin de la langue %language (%langcode) (Langue par défaut)

en: %language (%langcode) path prefix
fr: Préfixe de chemin de la langue %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
fr: Domaine de la langue %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
fr: Le préfixe ne peut pas contenir de slash.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
fr: Le préfixe pour %language, %value, n'est pas unique.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
fr: Le domaine pour la langue %language, %value, n'est pas unique.

en: The domain may not be left blank for %language.
fr: Le domaine ne peut pas être laissé vide pour %language.

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
fr: Le domaine pour la langue %language ne doit contenir que le nom du domaine, et ni slash final, ni protocole, ni port.

en: %title is not valid.
fr: %title n'est pas valide.

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
fr: Les noms de domaine à utiliser pour ces langues. <strong>Modifier cette valeur peut casser des URLs existantes. À utiliser avec précaution dans un environnement de production.</strong> Exemple : préciser "de.example.com" en tant que domaine de langue pour l'allemand entraînera une URL comme "http://de.example.com/contact".

en: YAML must contain an associative array of elements.
fr: Le code YAML doit contenir un tableau associatif d'éléments.
