Language Negotiation Url Matrix (1.0.0-beta6) - en to id translation catalogue (21 entries)

en: Code
id: Kode

en: Destination
id: Tujuan

en: Key
id: Kunci

en: Source
id: Sumber

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Path prefix
id: Awalan path

en: language
id: bahasa

en: Part of the URL that determines language
id: Bagian dari URL yang menentukan bahasa

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: Path prefix configuration
id: Konfigurasi awalan jalur

en: Domain configuration
id: Konfigurasi domain

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
id: Awalan jalur %language (%langcode) (Bahasa bawaan)

en: %language (%langcode) path prefix
id: Awalan jalur %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
id: Domain %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
id: Awalan tidak boleh berisi garis miring.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
id: Awalan untuk %language, %value, tidak unik.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
id: Domain untuk %language, %value, tidak unik.

en: The domain may not be left blank for %language.
id: Domain tidak boleh dikosongkan untuk %language.

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
id: Domain untuk %language hanya boleh berisi nama domainnya, bukan garis miring, protokol dan/atau port.

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
id: Nama domain yang akan digunakan untuk bahasa-bahasa ini. <strong>Memodifikasi nilai ini dapat merusak URL yang ada. Gunakan dengan hati-hati di lingkungan produksi.</strong> Contoh: Menentukan "de.example.com" sebagai domain bahasa untuk bahasa Jerman akan menghasilkan URL seperti "http://de.example.com/contact".
