Language Negotiation Url Matrix (1.0.2) - en to pl translation catalogue (22 entries)

en: Domain
pl: Domena

en: Code
pl: Kod

en: Destination
pl: Cel

en: Key
pl: Klucz

en: Source
pl: Źródło

en: About
pl: O stronie

en: - Select -
pl: - Wybierz -

en: Path prefix
pl: Prefiks ścieżki

en: language
pl: język

en: Part of the URL that determines language
pl: Część adresu URL określającego język

en: @name field is required.
pl: Pole @name jest wymagane.

en: Path prefix configuration
pl: Konfiguracja prefiksu ścieżki

en: Domain configuration
pl: Konfiguracja domeny

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
pl: Prefiks ścieżki języka %language (%langcode) (Język domyślny)

en: %language (%langcode) path prefix
pl: Prefiks ścieżki języka %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
pl: Domena języka %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
pl: Prefiks nie może zawierać ukośnika.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
pl: Prefiks dla języka %language, %value nie jest unikalny.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
pl: Domena języka %language, %value, nie jest unikalna.

en: The domain may not be left blank for %language.
pl: Domena języka %language nie może być pusta.

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
pl: Domena dla %language może zawierać wyłącznie nazwę domeny bez końcowego ukośnika, protokołu i/lub portu.

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
pl: Nazwy domen przypisane do tych języków. <strong>Zmiana wartości może sprawić, że aktualne adresy URL nie będą działały. Należy zachować ostrożność w środowisku produkcyjnym.</strong> Przykład: Podanie "de.example.com"  jako domeny języka niemieckiego będzie skutkowało adresami URL w postaci "http://de.example.com/contact".
