Custom Language field (8.x-1.10) - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Language
pt: Idioma

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Format
pt: Formato

en: Display
pt: Mostrar

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Enabled languages
pt: Idiomas ativos

en: Native name
pt: Nome nativo

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Display format
pt: Formato da vista

en: Direction
pt: Direção

en: Are you sure you want to delete the language %name?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o idioma %name?

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Right to left
pt: Direita para a esquerda

en: Left to right
pt: Esquerda para a direita

en: Custom language
pt: Idioma personalizado

en: Add custom language
pt: Adicionar idioma personalizado

en: Save language
pt: Guardar idioma

en: Direction that text in this language is presented.
pt: Direção do texto em que este idioma é apresentado.

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: %field cannot contain any markup.
pt: %field não pode conter markup.

en: Current interface language
pt: Idioma atual da interface

en: Author's preferred language
pt: Idioma preferido do Autor

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não deve ter mais de @max caracteres.

en: Route Name
pt: Nome da Rota

en: Text field display format settings
pt: Definições do formato de exibição do campo do texto

en: Link to the entity
pt: Ligação para a entidade

en: Display in native language
pt: Exibir no idioma nativo

en: Site's default language (@language)
pt: Idioma predefinido do site (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
pt: Utilize os códigos de idioma conforme <a href=":w3ctags">definidos pelo W3C</a> para interoperabilidade. <em>Exemplos: "en", "en-gb" e "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
pt: %field deve ser tag válida da linguagem como <a href=":url">definido pelo W3C</a>.

en: The language name.
pt: O nome do idioma.
