Custom Language field (8.x-1.11) - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Language
ja: 言語

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Format
ja: フォーマット

en: Display
ja: 表示

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Enabled languages
ja: 利用可能な言語

en: Native name
ja: 母国語表記

en: Language code
ja: 言語コード

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Direction
ja: 方向

en: Are you sure you want to delete the language %name?
ja: 本当に、言語 %name を削除してもよろしいですか？

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Language name
ja: 言語名

en: Right to left
ja: 右から左へ

en: Left to right
ja: 左から右へ

en: Custom language
ja: カスタム言語

en: Add custom language
ja: カスタム言語の追加

en: Save language
ja: 言語を保存

en: Direction that text in this language is presented.
ja: この言語でのテキストの提示方向を指定してください。 例えば日本語の場合は「左から右へ」となります。

en: Max length
ja: 最大長

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Language icons
ja: 言語アイコン

en: %field cannot contain any markup.
ja: %fieldへはマークアップを含めることができません。

en: Current interface language
ja: 現在のインターフェース言語

en: Author's preferred language
ja: 投稿者の指定言語

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: Route Name
ja: ルート名

en: Text field display format settings
ja: テキストフィールドの表示フォーマット設定

en: Link to the entity
ja: エンティティへのリンク

en: Display in native language
ja: 本来の言語で表示

en: Site's default language (@language)
ja: サイトのデフォルトの言語 (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
ja: 相互運用性のために、<a href=":w3ctags">W3C によって定義されている</a>言語コードを使用してください。<em>例: "en"、"en-gb"、"zh-hant"。</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
ja: %field は、<a href=":url">W3C によって定められている</a>適切な言語タグでなければなりません。

en: Defines a simple language field type.
ja: シンプルな言語フィールドタイプを定義します。

en: All predefined languages
ja: すべての定義済み言語

en: All locked languages
ja: すべてのロックされた言語

en: Language autocomplete
ja: 言語の自動補完

en: Language select list
ja: 言語選択リスト

en: Language autocomplete (Tags style)
ja: 言語の自動補完（タグスタイル）
