Custom Language field (8.x-1.11) - en to tr translation catalogue (35 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Language
tr: Dil

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Format
tr: Biçim

en: Display
tr: Gösterim

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Enabled languages
tr: Etkinleştirilmiş diller

en: Native name
tr: Yerel adı

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: Direction
tr: Yön

en: Are you sure you want to delete the language %name?
tr: %name dilini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Language name
tr: Dil adı

en: Right to left
tr: Sağdan sola

en: Left to right
tr: Soldan sağa

en: Custom language
tr: Özel dil

en: Add custom language
tr: Özel dil ekle

en: Save language
tr: Dili kaydet

en: Direction that text in this language is presented.
tr: Bu dildeki metinlerin yazılış yönü.

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: %field cannot contain any markup.
tr: %field hiçbir biçimlendirme içeremez.

en: Author's preferred language
tr: Yazarın tercih ettiği dil

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: Route Name
tr: Yol Adı

en: Text field display format settings
tr: Metin alanı görünüm ayarları

en: Link to the entity
tr: Varlığa bağlantı

en: Display in native language
tr: Yerel dilde görüntüle

en: Site's default language (@language)
tr: Sitenin varsayılan dili (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
tr: Birlikte çalışabilirlik için, <a href=":w3ctags">W3C tarafından tanımlandığı şekilde</a> dil kodlarını kullanın. <em>Örnekler: "en", "en-gb" ve "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
tr: %field, <a href=":url">W3C tarafından tanımlandığı gibi</a> geçerli bir dil etiketi olmalıdır.
