Custom Language field (8.x-1.11) - en to uk translation catalogue (56 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Language
uk: Мова

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Format
uk: Формат

en: Display
uk: Показ

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Enabled languages
uk: Увімкнені мови

en: Native name
uk: Рідна назва

en: Language code
uk: Код мови

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Display format
uk: Формат відображення

en: Direction
uk: Напрям

en: Are you sure you want to delete the language %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити мову %name?

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Language name
uk: Назва мови

en: Right to left
uk: Справо наліво

en: Left to right
uk: Зліва направо

en: Custom language
uk: Власна мова

en: Add custom language
uk: Додати власну мову

en: Save language
uk: Зберегти мову

en: Direction that text in this language is presented.
uk: Напрямок читання тексту

en: Max length
uk: Максимальна довжина

en: Field types
uk: Типи полів

en: Language icons
uk: Іконки мов

en: %field cannot contain any markup.
uk: %field не повинно містити розмітку.

en: Other languages
uk: Інші мови

en: Restrict by language
uk: Фільтр за мовою

en: If no languages are selected, this filter will not be used.
uk: Якщо жодної мови не обрано, цей фільтр не застосовуватиметься.

en: Excluded languages
uk: Вилучені мови

en: This removes individual languages from the list.
uk: Це прибирає окремі мови зі списку.

en: Language groups
uk: Групи мов

en: Current interface language
uk: Поточна мова інтерфейсу

en: Author's preferred language
uk: Бажана мова автора

en: ISO 639-code
uk: Код ISO 639

en: Select the elements you want to show. The elements will be concatenated when showing the field.
uk: Оберіть елементи, які потрібно показати. Елементи будуть приєднані при відображенні полів.

en: ** Not set **
uk: ** Не встановлено **

en: Display in widget
uk: Показувати у віджеті

en: %name: may not be longer than @max characters.
uk: %name: має перевищувати @max символів.

en: Route Name
uk: Назва маршруту

en: Text field display format settings
uk: Налаштування формату відображення текстового поля

en: Link to the entity
uk: Посилання до сутності

en: Language Field
uk: Поле мови

en: Display in native language
uk: Відображати в рідній мові

en: Site's default language (@language)
uk: Базова мова сайту (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
uk: Для оперативної сумісності використовуйте коди мов, як їх <a href=":w3ctags">визначено у W3C</a> . <em>Приклади: "en", "en-gb" та "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
uk: %field має бути припустимим мовним тегом як <a href=":url">визначено у W3C</a>.

en: Defines a simple language field type.
uk: Визначає простий тип поля для мови.

en: All predefined languages
uk: Всі попередньо визначені мови

en: All locked languages
uk: Всі заблоковані мови

en: An unexpected language is entered.
uk: Введено неочікувану мову.

en: Language autocomplete
uk: Автодоповнення мови

en: Language select list
uk: Список вибору мови

en: The language name.
uk: Назва мови.
