Custom Language field (8.x-1.12) - en to pl translation catalogue (34 entries)

en: Delete
pl: Usuń

en: Language
pl: Język

en: - None -
pl: - Brak -

en: Weight
pl: Waga

en: Name
pl: Nazwa

en: Label
pl: Etykieta

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Size of textfield
pl: Rozmiar pola tekstowego

en: Enabled languages
pl: Włączone języki

en: Native name
pl: Nazwa natywna

en: Language code
pl: Kod języka

en: Language neutral
pl: Język niesprecyzowany

en: Display format
pl: Format wyświetlania

en: Direction
pl: Kierunek

en: Are you sure you want to delete the language %name?
pl: Czy na pewno usunąć język %name?

en: Placeholder
pl: Zaślepka

en: Language name
pl: Nazwa języka

en: Right to left
pl: Od prawej do lewej

en: Left to right
pl: Od lewej do prawej

en: Custom language
pl: Inny język

en: Add custom language
pl: Dodaj język

en: Save language
pl: Zapisz ustawienia języka

en: Direction that text in this language is presented.
pl: Kierunek pisania w danym języku.

en: Field types
pl: Typy pól

en: %field cannot contain any markup.
pl: pole %field nie może zawierać znaczników.

en: Author's preferred language
pl: Preferowany język autora

en: %name: may not be longer than @max characters.
pl: %name: nie może być dłuższe niż @max znaków.

en: Route Name
pl: Nazwa trasy

en: Text field display format settings
pl: Ustawienia formatu wyświetlania pola tekstowego

en: Link to the entity
pl: Odnośnik do encji

en: Display in native language
pl: Wyświetl w języku oryginalnym

en: Site's default language (@language)
pl: Domyślny język witryny (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
pl: Użyj kodów języków <a href=":w3ctags">zdefiniowanych przez W3C</a> w celu interoperacyjności. <em>Przykłady: "en", "en-gb" i "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
pl: %field musi być prawidłowym znacznikiem języka <a href=":url">określonym przez organizację W3C</a>.
