Custom Language field (8.x-1.13) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Language
id: Bahasa

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Display
id: Tampilan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Enabled languages
id: Bahasa yang diaktifkan

en: Native name
id: Nama asli

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Display format
id: Format tampilan

en: Direction
id: Arah

en: Are you sure you want to delete the language %name?
id: Anda yakin ingin menghapus bahasa %name?

en: Language name
id: Nama bahasa

en: Right to left
id: Kanan ke kiri

en: Left to right
id: Kiri ke kanan

en: Custom language
id: Bahasa tambahan

en: Add custom language
id: Tambah bahasa tambahan

en: Save language
id: Simpan bahasa

en: Direction that text in this language is presented.
id: Arah pembacaan teks yang digunakan bahasa ini.

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: %field cannot contain any markup.
id: %field tidak bisa berisi sembarang kode HTML.

en: Author's preferred language
id: Bahasa pilihan penulis

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Route Name
id: Nama Rute

en: Text field display format settings
id: Pengaturan format tampilan isian teks

en: Link to the entity
id: Tautan ke entity

en: Display in native language
id: Tampilkan dalam bahasa induk

en: Site's default language (@language)
id: Bahasa baku situs (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
id: Gunakan kode bahasa sebagai <a href=":w3ctags"> yang didefinisikan oleh W3C</a> untuk interoperabilitas. <em>Contoh: "en", "en-gb" dan "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
id: %field harus merupakan sebuah tag bahasa valid yang <a href=":url">terdefinisikan oleh W3C</a>.

en: The language name.
id: Nama bahasa.
