Custom Language field (8.x-1.13) - en to it translation catalogue (36 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Language
it: Lingua

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Format
it: Formato

en: Display
it: Visualizzazione

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Enabled languages
it: Lingue abilitate

en: Native name
it: Nome originale

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: Direction
it: Direzione

en: Are you sure you want to delete the language %name?
it: Sei sicuro di voler eliminare la lingua %name?

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Language name
it: Nome della lingua

en: Right to left
it: Da destra a sinistra

en: Left to right
it: Da sinistra a destra

en: Custom language
it: Lingua personalizzata

en: Add custom language
it: Aggiungi una lingua personalizzata

en: Save language
it: Salva lingua

en: Direction that text in this language is presented.
it: Direzione in cui il testo sarà mostrato in questa lingua.

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Language icons
it: Icone delle lingue

en: %field cannot contain any markup.
it: %field non può contenere alcun markup.

en: Author's preferred language
it: Lingua preferita dell'autore

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: Route Name
it: Nome rotta

en: Text field display format settings
it: Impostazioni del formato di visualizzazione del campo di testo

en: Link to the entity
it: Link all'entità

en: Display in native language
it: Mostra nella lingua originale

en: Site's default language (@language)
it: Lingua predefinita (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
it: Usare i codici lingua come definiti dal <a href=":w3ctags">W3C</a> per l'interoperabilità. <em>Esempi: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
it: %field deve essere un valido tag come <a href=":url">definito dal W3C</a>.
