Custom Language field (8.x-1.6) - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Language
fr: Langue

en: Edit
fr: Modifier

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Display
fr: Affichage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Enabled languages
fr: Langues activées

en: Native name
fr: Nom natif

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Are you sure you want to delete the language %name?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la langue %name ?

en: Language name
fr: Nom de la langue

en: Custom language
fr: Langue personnalisée

en: Add custom language
fr: Ajouter une langue personnalisée

en: Save language
fr: Enregistrer la langue

en: Field types
fr: Types de champs

en: %field cannot contain any markup.
fr: %field ne peut pas contenir de balise.

en: Current interface language
fr: Langue actuelle de l'interface

en: Author's preferred language
fr: Langue préférée de l'auteur

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: Site's default language (@language)
fr: La langue par défaut du site (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
fr: Pour assurer l'interopérabilité, utiliser les codes de langues <a href=":w3ctags">définis par le W3C</a>. <em>Exemples : "fr", "fr-be" et "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
fr: %field doit être une balise valide du langage tel que <a href=":url">défini par le W3C</a>.
