Custom Language field (8.x-1.6) - en to ru translation catalogue (25 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Language
ru: Язык

en: Edit
ru: Редактировать

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Display
ru: Отображение

en: Enabled languages
ru: Доступные языки

en: Native name
ru: Родное название

en: Language code
ru: Код языка

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: Direction
ru: Направление

en: Are you sure you want to delete the language %name?
ru: Вы действительно хотите удалить язык %name?

en: Language name
ru: Название языка

en: Custom language
ru: Другой язык

en: Add custom language
ru: Добавить другой язык

en: Save language
ru: Сохранить язык

en: Field types
ru: Типы полей

en: %field cannot contain any markup.
ru: %field не может содержать разметку.

en: Excluded languages
ru: Не включенные языки

en: Current interface language
ru: Текущий язык интерфейса

en: Author's preferred language
ru: Предпочтительный язык автора

en: %name: may not be longer than @max characters.
ru: %name: не может превышать @max символов.

en: Site's default language (@language)
ru: Язык сайта по умолчанию (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
ru: Для оперативной совместимости используйте языковые коды <a href=":w3ctags">заданные W3C</a>. <em>Примеры: "en", "en-gb" и "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
ru: %field должно быть допустимым языковым тегом, как <a href=":url">определено W3C</a>.
