Custom Language field (8.x-1.9) - en to de translation catalogue (32 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Language
de: Sprache

en: Size
de: Größe

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Weight
de: Gewichtung

en: Label
de: Beschriftung

en: Display
de: Anzeige

en: Enabled languages
de: Aktivierte Sprachen

en: Native name
de: Ursprünglicher Name

en: Language code
de: Sprachkürzel

en: Language neutral
de: Sprachneutral

en: Direction
de: Richtung

en: Are you sure you want to delete the language %name?
de: Möchten Sie die Sprache %name wirklich löschen?

en: Language name
de: Sprachname

en: Right to left
de: Rechts nach links

en: Left to right
de: Links nach rechts

en: Custom language
de: Benutzerdefinierte Sprache

en: Add custom language
de: Benutzerdefinierte Sprache hinzufügen

en: Save language
de: Sprache speichern

en: Direction that text in this language is presented.
de: Die Textrichtung in der diese Sprache angezeigt wird.

en: Field types
de: Feldtypen

en: %field cannot contain any markup.
de: %field darf kein Markup enthalten.

en: Language field
de: Sprachfeld

en: Excluded languages
de: Ausgeschlossene Sprachen

en: Current interface language
de: Aktuelle Sprache der Benutzeroberfläche

en: Author's preferred language
de: Bevorzugte Sprache des Autors

en: %name: may not be longer than @max characters.
de: %name: darf nicht länger sein als @max Zeichen.

en: Display in native language
de: In Muttersprache anzeigen

en: Site's default language (@language)
de: Standardsprache der Website (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
de: Es sollten<a href=":w3ctags">W3C-Standards für Sprachkürzel</a> verwendet werden. <em>Beispiele: "de", "de-DE" oder "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
de: Das Feld %field muss ein <a href=":url">vom W3C festgelegter</a> gültiger Sprachcode sein.

en: The language name.
de: Der Name der Sprache.
