Custom Language field (8.x-1.9) - en to hu translation catalogue (31 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Language
hu: Nyelv

en: Size
hu: Méret

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Weight
hu: Súly

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Display
hu: Megjelenítés

en: ID
hu: Azonosító

en: Enabled languages
hu: Engedélyezett nyelvek

en: Native name
hu: Név

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Language neutral
hu: Nyelvfüggetlen

en: Direction
hu: Irány

en: Are you sure you want to delete the language %name?
hu: „%name” nyelv biztosan törölhető?

en: Language name
hu: Nyelv neve

en: Right to left
hu: Jobbról balra

en: Left to right
hu: Balról jobbra

en: Custom language
hu: Egyéni nyelv

en: Add custom language
hu: Egyéni nyelv hozzáadása

en: Save language
hu: Nyelv mentése

en: Direction that text in this language is presented.
hu: Ezen a nyelven megjelenő tartalmak írási iránya.

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: %field cannot contain any markup.
hu: %field nem tartalmazhat jelölő elemeket.

en: Current interface language
hu: A felület jelenlegi nyelve

en: Author's preferred language
hu: Szerző előnyben részesített nyelve

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: Display in native language
hu: Megjelenítés anyanyelven

en: Site's default language (@language)
hu: Webhely alapértelmezett nyelve (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
hu: A kompatibilitás érdekében javasolt a W3C <a href=":w3ctags">hivatalos nyelvkódjait</a> használni, mint például „en” az USA-beli, „en-gb" pedig a brit angolhoz vagy „zh-hant” a kínaihoz.

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
hu: %field mezőnek a <a href=":url">W3C általt meghatározott</a> érvényes nyelvi címkének kell lennie.
