Custom Language field (8.x-1.9) - en to ro translation catalogue (29 entries)

en: Delete
ro: Șterge

en: Language
ro: Limba

en: Size
ro: Mărime

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Display
ro: Afișaj

en: Enabled languages
ro: Limbi activate

en: Native name
ro: Nume nativ

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Direction
ro: Direcție

en: Are you sure you want to delete the language %name?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi limba %name ?

en: Language name
ro: Nume Limbaj

en: Right to left
ro: Dreapta la stânga

en: Left to right
ro: De la stânga la dreapta

en: Custom language
ro: Limba personalizată

en: Add custom language
ro: Adaugă limbă personalizată

en: Save language
ro: Salvează limbă

en: Direction that text in this language is presented.
ro: Direcția textului pentru această limbă.

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: %field cannot contain any markup.
ro: %field nu poate conține marcaje html.

en: Author's preferred language
ro: Limba preferată a autorului

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: Display in native language
ro: Afișează în limba nativă

en: Site's default language (@language)
ro: Limba implicită a sitului (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
ro: Pentru asigurarea interoperabilitătii, utilizați coduri de limbă asemănătoare celor <a href=":w3ctags">definite de W3C</a>. <em>Exemple: "en", "en-gb" și "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
ro: %field trebuie să fie o etichetă validă de limbă așa cum este <a href=":url">declarat în W3C</a>.
