Layout Builder Base (8.x-1.0-beta14) - en to ru translation catalogue (40 entries)

en: None
ru: Нет

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Normal
ru: Нормальный

en: Height
ru: Высота

en: Medium
ru: Средний

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: White
ru: Белый

en: Standard
ru: Стандарт

en: Top Margin
ru: Отступ сверху

en: Right Margin
ru: Отступ справа

en: Bottom Margin
ru: Отступ снизу

en: Left Margin
ru: Отступ слева

en: Black
ru: Чёрный

en: Margins
ru: Отступы

en: Column width
ru: Ширина колонки

en: Choose
ru: Выбрать

en: Cover
ru: Обложка

en: Default alignment
ru: Выравнивание по умолчанию

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Justify
ru: По ширине

en: Styles
ru: Стили

en: Dark
ru: Темный

en: Background Attachment
ru: Фон

en: 3 Columns
ru: 3 колонки

en: 4 Columns
ru: 4 колонки

en: 2 Columns
ru: 2 колонки

en: Background Size
ru: Размер фона

en: Contain
ru: По содержимому

en: Background Position
ru: Положение фона

en: Layout Builder
ru: Конструктор макета

en: Those fields allow you to override the options that the layouts are proposing. The options should be written with the following format: class|Label with one option per line. You can also use the value <none> in case you want to completely remove this option from the interface. If you want to keep some options from the module, just add them to the list in addition of yours. Example: layout--background--white|White
ru: Эти поля позволяют вам переопределить опции предоставленные макетами. Опции должны соответствовать следующему формату: класс|Ярлык с одной опцией на строку. Используйте  значение <none> для того чтобы убрать данную опцию из пользовательского интерфейса. Если вы хотите оставить некоторые опции предоставленные модулем, просто добавьте их в список с вашими. Пример:layout--background--white|Белый
