Layout Builder Kit (8.x-1.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (65 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: title
uk: назва

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Top
uk: Зверху

en: Large
uk: Велике

en: View
uk: Перегляд

en: Modules
uk: Модулі

en: Image ID
uk: ID зображення

en: Text
uk: Текст

en: Created
uk: Створено

en: Add block
uk: Додати блок

en: CSS class
uk: Клас CSS

en: Bottom
uk: Знизу

en: Custom
uk: Власний

en: Revisions
uk: Редакції

en: Authored by
uk: Автор

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середній

en: System
uk: Система

en: Display title
uk: Показати заголовок

en: Link URL
uk: URL-адреса посилання

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Revert
uk: Відновити

en: icon
uk: значок

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Block ID
uk: ID блоку

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: Changed
uk: Змінено

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: About
uk: Про модуль

en: Delete all revisions
uk: Видалення всіх редакцій

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: CSS Class
uk: Клас CSS

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Video URL
uk: URL відео

en: Image Style
uk: Стиль зображення

en: Layout Builder
uk: Конструктор макетів

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Revision translation affected
uk: Редакція, на яку вплинув переклад

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
uk: Вказує, що останнє редагування перекладу належить до поточної редакції.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: "@block" block
uk: Блок "@block"

en: Content Block
uk: Блок вмісту
