Layout Builder Kit (8.x-1.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (46 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: title
hi: शीर्षक

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Top
hi: ऊपर

en: Large
hi: बढा

en: View
hi: देखें

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Text
hi: लेख

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Add block
hi: ब्लॉक को जोड़ें

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Bottom
hi: तल

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Medium
hi: माध्यम

en: System
hi: प्रणाली

en: Display title
hi: प्रदर्शन शीर्षक

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Alignment
hi: संरेखण

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।

en: "@block" block
hi: “@block” खंड।
