Layout Builder Kit (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (54 entries)

en: Title
id: Judul

en: title
id: judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: None
id: Tiada

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Name
id: Nama

en: Top
id: Atas

en: Large
id: Besar

en: View
id: Lihat

en: Modules
id: Modul

en: Text
id: Teks

en: Created
id: Dibuat

en: Add block
id: Tambah blok

en: CSS class
id: Kelas CSS

en: Bottom
id: Dasar

en: Custom
id: Tersuai

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Medium
id: Sedang

en: System
id: Sistem

en: Display title
id: Judul tampilan

en: Link URL
id: Tautan URL

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Alignment
id: Perataan

en: Revert
id: Kembali

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Block ID
id: ID blok

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Tabs
id: Tab

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Video URL
id: URL video

en: Layout Builder
id: Pembuat Tata Letak

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan

en: "@block" block
id: Blok "@block"
