Layout Components (8.x-1.10-beta2) - en to it translation catalogue (71 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Item
it: Elemento

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Disable
it: Disattiva

en: On
it: Acceso

en: Size
it: Dimensione

en: None
it: Nessuno

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Top
it: In cima

en: Section
it: Sezione

en: Anchor
it: Ancora

en: Display
it: Visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: All
it: Tutti

en: Bottom
it: In fondo

en: Off
it: Spento

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Custom
it: Personalizzato

en: Fields
it: Campi

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Maximum
it: Massimo

en: Medium
it: Medio

en: General
it: Generale

en: Align
it: Allinea

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Basic
it: Di base

en: Color
it: Colore

en: Full
it: Completo

en: Manual
it: Manuale

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Reference
it: Riferimento

en: Style
it: Stile

en: Purple
it: Viola

en: Minimum
it: Minimo

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Orange
it: Arancione

en: Change layout
it: Cambia layout

en: About
it: Informazioni

en: Column
it: Colonna

en: Step
it: Passo

en: Opacity
it: Opacità

en: Border size
it: Dimensione bordo

en: Styles
it: Stili

en: Interface
it: Interfaccia

en: %name must be a number.
it: %name deve essere un numero.

en: Structure
it: Struttura

en: Long text
it: Testo long

en: Edit @title
it: Modifica @title

en: Remove block
it: Rimuovi blocco

en: %name is not a valid number.
it: %name non è un numero valido.

en: %name must be higher than or equal to %min.
it: %name dev'essere maggiore o uguale di %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
it: %name dev'essere minore o uguale di %max.

en: Large (480×480)
it: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
it: Medio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)
