Layout Components (8.x-1.30-beta2) - en to hi translation catalogue (67 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Item
hi: वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: On
hi: चालू

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Size
hi: आकार

en: Links
hi: लिंक

en: None
hi: कोई नहीं

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Anchor
hi: एंकर

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: All
hi: सभी

en: Bottom
hi: तल

en: Url
hi: URL

en: Off
hi: बंद

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Medium
hi: माध्यम

en: General
hi: सामान्य

en: Colors
hi: रंग

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Basic
hi: सामान्य

en: Color
hi: रंग

en: Full
hi: पूरा

en: Manual
hi: मैनुअल

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Max
hi: अधिकतम

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Blue
hi: नीला

en: Border color
hi: बॉर्डर का रंग

en: About
hi: के बारे में

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Structure
hi: ढांचा

en: Copy to clipboard
hi: क्लिपबोर्ड में कॉपी

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Clipboard
hi: कर्तन पट्ट

en: Large (480×480)
hi: बड़ा (480 × 480)

en: Medium (220×220)
hi: मध्यम (220 × 220)

en: Thumbnail (100×100)
hi: थंबनेल (100 × 100)
