Layout Components (8.x-1.6-beta2) - en to tr translation catalogue (76 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: On
tr: Açık

en: Size
tr: Boyut

en: None
tr: Hiçbiri

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Top
tr: En üst

en: Section
tr: Bölüm

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Display
tr: Gösterim

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: All
tr: Tümü

en: Bottom
tr: Alt

en: Off
tr: Kapalı

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Custom
tr: Özel

en: Fields
tr: Alanlar

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Maximum
tr: En fazla

en: Medium
tr: Orta

en: General
tr: Genel

en: Colors
tr: Renkler

en: Align
tr: Hizalama

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: Full
tr: Tam

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Red
tr: Kırmızı

en: Reference
tr: Kaynak

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Orientation
tr: Yerleşim

en: Max
tr: Maks

en: Purple
tr: Mor

en: Minimum
tr: En az

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Orange
tr: Turuncu

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Title color
tr: Başlık rengi

en: About
tr: Hakkında

en: Column
tr: Sütun

en: Styles
tr: Biçemler

en: Interface
tr: Arayüz

en: %name must be a number.
tr: %name bir sayı olmalı.

en: Structure
tr: Yapı

en: Long text
tr: Uzun metin

en: Remove block
tr: Bloğu kaldır

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: %name is not a valid number.
tr: %name geçerli bir sayı değil.

en: %name must be higher than or equal to %min.
tr: %name %min değerinden büyük ya da eşit olmalı.

en: %name must be lower than or equal to %max.
tr: %name %max değerinden küçük ya da eşit olmalı.

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: Medium (220×220)
tr: Orta (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: @entity being viewed
tr: Görüntülenen @entity
