Lightweight Directory Access Protocol (8.x-3.0-alpha3) - en to id translation catalogue (50 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Remove
id: Hapus

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: None
id: Tiada

en: Test
id: uji

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Users
id: Pengguna

en: Exists
id: Tersedia

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Query
id: Kueri

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Authentication
id: Autentikasi

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Sorry, unrecognized username or password.
id: Maaf, nama atau sandi anda belum terdaftar

en: Select
id: Pilih

en: Index
id: Indeks

en: contains
id: mengandung

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Debugging
id: Pencarian bug

en: Attribute name
id: Nama atribut

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: exposed
id: terekspos

en: begins
id: mulai

en: ends
id: diakhiri

en: Does not start with
id: Jangan mulai dengan

en: Does not end with
id: Tidak diakhiri dengan
