Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (8.x-3.0-beta1) - en to ru translation catalogue (73 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Groups
ru: Группы

en: Type
ru: Тип

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Action
ru: Действие

en: Servers
ru: Серверы

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: None
ru: Нет

en: Test
ru: Тест

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Filter
ru: Фильтр

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Base
ru: База

en: General Settings
ru: Основные параметры

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Users
ru: Пользователи

en: Exists
ru: Существует

en: redirect
ru: Переадресация

en: Email attribute
ru: Атрибут Email

en: Use Start-TLS
ru: Использовать Start-TLS

en: DN for non-anonymous search
ru: DN для не-анонимного поиска

en: Password for non-anonymous search
ru: Пароль для не-анонимного поиска

en: Add Server
ru: Добавить сервер

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Query
ru: Запрос

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: Sorry, unrecognized username or password.
ru: Извините, неизвестное имя пользователя или пароль

en: Select
ru: Выбрать

en: Index
ru: Индекс

en: Server
ru: Сервер

en: contains
ru: содержит

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Debugging
ru: Отладка

en: Attribute name
ru: Название атрибута

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: exposed
ru: раскрыт

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: Server ID
ru: Сервер ID

en: All values
ru: Все значения

en: Associate manually created Drupal accounts with related LDAP Account if one exists.
ru: Связывать вручную созданные учётные записи Drupal с соответствующими записями LDAP если они существуют.

en: Show option on user create form to determine how account conflict is resolved.
ru: Показать настройки в форме создания пользователей для определения того как будут решаться совпадения учётных записей.

en: LDAP Entry Association.
ru: Связь с LDAP.

en: To enable
          this an LDAP server must be selected for provisioning to Drupal in
          admin/config/people/ldap/user and "Show option on user create form..." must be selected.
ru: Чтобы включить это
          LDAP сервер должен быть настроен на предоставление ресурсов Drupal в
          admin/config/people/ldap/user и опция "Показать настройки в форме создания пользователей" должна быть выбрана.

en: Create corresponding LDAP entry.
ru: Создать соответствующую запись LDAP.

en: To enable
          this an LDAP server must be selected for provisioning to Drupal in
          admin/config/people/ldap/user and manual creation of LDAP accounts
          must be enabled also.
ru: Чтобы включить это
          LDAP сервер должен быть настроен на предоставление ресурсов Drupal в
          admin/config/people/ldap/user и создание вручную учётных записей LDAP
          должно быть включено.

en: LDAP Options
ru: LDAP-опции

en: On every cron run
ru: При каждом запуске cron
