Libraries API (4.0.3) - en to sv translation catalogue (34 entries)

en: Name
sv: Namn

en: Assets
sv: Tillgång

en: Local
sv: Lokal

en: Variants
sv: Varianter

en: Local path
sv: Lokal sökväg

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
sv: Biblioteket %dependency som biblioteket %library behöver är inte installerat.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
sv: Version %dependency_version för biblioteket %dependency är inte kompatibel med biblioteket %library.

en: The %library library could not be found.
sv: Biblioteket %library kunde inte hittas.

en: The version of the %library library could not be detected.
sv: Versionen av biblioteket %library  kunde inte hittas.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
sv: Den installerade versionen %version för biblioteket %library stöds inte.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
sv: Varianten %variant för biblioteket %library kunde inte hittas.

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
sv: Tillåter versionsberoende och delade användning av externa bibliotek.

en: Directory @path was created
sv: Katalog @path skapades

en: Missing dependency: unzip. Install it before using this command.
sv: Saknat beroende: packa upp. Installera det innan du använder det här kommandot.

en: Lists registered library information.
sv: Listar registrerad biblioteksinformation.

en: Downloads a registered library into the libraries directory for the active site.
    
    See libraries-list for a list of registered libraries.
sv: Hämtar ett registrerat bibliotek till katalogen <em>libraries</em> för den aktiva webbplatsen.
    
    Se bibliotekslistan för en lista över registrerade bibliotek.

en: A existing Colorbox plugin was overwritten at @path
sv: Ett befintligt insticksprogram för Colorbox skrevs över på @path

en: Colorbox plugin has been downloaded to @path
sv: Insticksprogrammet Colorbox har laddats ner till @path

en: Drush was unable to download the Colorbox plugin to @path
sv: Drush kunde inte ladda ned insticksprogrammet Colorbox till @path

en: Provides access to asset library files.
sv: Tillhandahåller åtkomst till biblioteksfiler.

en: Library definitions
sv: Biblioteksdefinitioner

en: Provides access to library definition files.
sv: Ger åtkomst till biblioteksdefinitionsfiler.

en: PHP library files
sv: Filer för PHP-bibliotek

en: Provides access to PHP library files.
sv: Tillhandahåller åtkomst till PHP-biblioteksfiler.

en: The following external libraries could not successfully be registered with Drupal core: @libs. See earlier log entries for more details. Once these issues are addressed please be sure to clear your Drupal library cache to ensure external library detection is run again.
sv: Följande externa bibliotek kunde inte registreras med Drupals kärna: @libs. Se tidigare loggposter för mer information. När dessa problem har åtgärdats, var noga med att rensa din bibliotekscache i Drupal för att se till att detektering av externt bibliotek körs igen.

en: Libraries API settings
sv: Inställningar för API åt bibliotek

en: Library definition settings
sv: Inställningar för definition av bibliotek

en: Enable remote fetching of library definitions
sv: Aktivera fjärrhämtning av biblioteksdefinitioner

en: A list of remote library registry URLs
sv: En lista över URL-adresser för fjärrbibliotekets register

en: The URL of a remote library registry
sv: URL till ett fjärrbiblioteksregister

en: URI locator configuration
sv: Konfiguration av URI-lokalisering

en: The locator URI
sv: Lokaliserings-URI
