Library Management System (1.0.1) - en to bn translation catalogue (27 entries)

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Author
bn: লেখক

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Category
bn: বিভাগ

en: Name
bn: নাম

en: Book
bn: বই

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: Books
bn: বইসমূহ

en: Language code
bn: ভাষা কোড

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: About
bn: সম্পর্কে

en: Reports
bn: রিপোর্ট

en: Uses
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ
