Library Management System (1.0.1) - en to fr translation catalogue (86 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: Book
fr: Livre

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: Add book
fr: Ajouter un livre

en: Issue
fr: Ticket

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Date format
fr: Format de date

en: Custom
fr: Personnalisé

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Details
fr: Détails

en: Price
fr: Prix

en: Start date
fr: Date de début

en: Sort by
fr: Trier par

en: Student
fr: Étudiant

en: Pending
fr: En attente

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Books
fr: Livres

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Products
fr: Produits

en: Product types
fr: Types de produit

en: Due date
fr: Date d'échéance

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Apply
fr: Appliquer

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: Language code
fr: Code de la langue

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: Time ago
fr: Il y a

en: File could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Uses
fr: Utilisations

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Image field
fr: Champ image

en: Book ID
fr: Identifiant (ID) de livre

en: Product attributes
fr: Attributs du produits

en: View reports
fr: Voir les rapports

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Time hence
fr: Durée relative

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Durée relative (avec "Il y a/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: Master
fr: Principal

en: Delete form
fr: Supprimer le formulaire

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Timezone to be used for date output.
fr: Timezone à utiliser pour le rendu de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Timezone par défaut du site ou de l'utilisateur -

en: Product variation types
fr: Types de variation de produit

en: @name format: @date
fr: Format @name : @date

en: Manage your products.
fr: Gérer vos produits.

en: Configure content formatting and authoring.
fr: Configurer le formatage et les informations de rédaction du contenu.

en: Manage your product attributes.
fr: Gérer vos attributs de produit.

en: Administer and configure your Commerce store.
fr: Administrer et configurer la boutique.

en: Book Author
fr: Auteur du livre

en: Deleted @count content item. | Deleted @count content items.
fr[0]: @count élément de contenu a été supprimé.
fr[1]: @count éléments de contenu ont été supprimés.

en: @count content item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count content items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
fr[0]: @count contenu n'a pas été supprimé car vous n'avez pas les droits nécessaires.
fr[1]: @count contenus n'ont pas été supprimés car vous n'avez pas les droits nécessaires.

en: If "Custom", see <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", consulter <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank"> la documentation PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unités de temps différentes à afficher, qui est par défaut de 2.
