Library Management System (1.0.1) - en to id translation catalogue (65 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Book
id: Buku

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: True
id: Benar

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Active
id: Aktif

en: Date format
id: Format tanggal

en: Custom
id: Tersuai

en: %time ago
id: %time lalu

en: Details
id: Rincian

en: Price
id: Harga

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Pending
id: Tertunda

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: Author Name
id: Nama Penulis

en: Books
id: Buku-buku

en: Products
id: Produk

en: Product types
id: Jenis produk

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Apply
id: Terapkan

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan istilah yang ingin anda cari.

en: Language code
id: Kode bahasa

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: Time ago
id: Waktu lalu

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: Uses
id: Penggunaan

en: Time ago (with "ago" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
id: Rentang waktu (dengan "lalu/dari" ditambahkan)

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Image field
id: Field gambar

en: Book ID
id: ID buku

en: Product attributes
id: Atribut produk

en: Asc
id: Urutan turun

en: %time hence
id: %time lalu

en: Time hence
id: Waktu lalu

en: Time hence (with "hence" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)

en: Timezone to be used for date output.
id: Zona waktu yang digunakan pada output tanggal

en: - Default site/user timezone -
id: - Zona waktu standar situs/pengguna -

en: Product variation types
id: Jenis variasi produk

en: @name format: @date
id: Format @name: @date

en: Manage your product attributes.
id: Kelola atribut produk Anda.
