Library Management System (1.0.1) - en to pt translation catalogue (89 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Book
pt: Livro

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Padrão

en: View
pt: Ver

en: Teaser
pt: Chamada

en: Notes
pt: Notas

en: Issue
pt: Ocorrência

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: Active
pt: Ativo

en: Date format
pt: Formato da data

en: Custom
pt: Personalizado

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Details
pt: Detalhes

en: Price
pt: Preço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Import Users
pt: Importar Usuários

en: Start date
pt: Data inicial

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Student
pt: Estudante

en: Pending
pt: Pendente

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Author Name
pt: Nome do Autor

en: Books
pt: Livros

en: No results found
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Products
pt: Produtos

en: Product types
pt: Tipos de produto

en: Due date
pt: Data de vencimento

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Publications
pt: Publicações

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: Reports
pt: Relatórios

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Publication
pt: Publicação

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Uses
pt: Usos

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "a partir de / atrás" incluído)

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Image field
pt: Campo de imagem

en: Import users
pt: Importar usuários

en: Book ID
pt: ID de livro

en: Product attributes
pt: Atributos do produto

en: Asc
pt: Ascendente

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas futuras têm "-" antes)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas passadas têm "-" antes)

en: Master
pt: Principal

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: Timezone to be used for date output.
pt: Fuso horário a ser utilizado para a saída de data.

en: - Default site/user timezone -
pt: - Fuso horário padrão para usuário/site -

en: Product variation types
pt: Tipos de variação do produto

en: @name format: @date
pt: @name formato: @date

en: Manage your products.
pt: Gerencie seus produtos

en: Configure content formatting and authoring.
pt: Configurar a formatação e a autoria de conteúdo.

en: Manage your product attributes.
pt: Gerencie os atributos dos seus produtos

en: Administer and configure your Commerce store.
pt: Administre e configure sua loja.

en: Manage fields, form and display settings for your products.
pt: Gerenciar campos, formulários e exibição dos seus produtos.

en: Manage fields, form and display settings for your product variations.
pt: Gerenciar campos, formulários e exibição das variações de produtos.

en: Deleted @count content item. | Deleted @count content items.
pt[0]: @count item de conteúdo excluído.
pt[1]: @count itens de conteúdo excluídos.

en: @count content item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count content items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
pt[0]: @count item de conteúdo não foi excluído porque você não tem permissões para isso.
pt[1]: @count itens de conteúdo não foram excluídos porque você não tem permissões para isso.

en: If "Custom", see <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
pt: Se "Personalizado", consulte <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">a documentação do PHP</a> para formatos de data. Caso contrário, digite o número de unidades de tempo diferentes para exibir, cujo padrão é 2.
