Library Select (2.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (16 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Files
id: Berkas

en: Custom
id: Tersuai

en: Code
id: Kode

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Limit list to selected items
id: Batasi daftar terhadap item yang dipilih.

en: Library
id: Pustaka

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
id: HTML tag yang diizinkan dalam label: @tags

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
id: Daftar nilai diperbolehkan: setiap kunci harus berupa string dengan panjang maksimum 255 karakter.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
id: Nilai yang mungkin ada di bidang ini dapat berisi. Masukkan satu nilai per baris, dalam format key|label.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
id: Kuncinya adalah nilai yang tersimpan. Label akan digunakan dalam nilai dan bentuk edit yang ditampilkan.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
id: Label adalah opsi pilihan: jika baris berupa teks tunggal, itu akan digunakan sebagai kunci dan label.
