Lightning (8.x-1.12) - en to tr translation catalogue (53 entries)

en: Body
tr: Gövde

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Cancel
tr: İptal

en: Enabled
tr: Etkin

en: On
tr: Açık

en: File
tr: Dosya

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: Upload
tr: Yükle

en: Continue
tr: Devam et

en: All
tr: Tümü

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Off
tr: Kapalı

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Desc
tr: Azalan

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: File Upload
tr: Dosya Yükle

en: Permissions
tr: İzinler

en: Document
tr: Belge

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: Permission
tr: İzinler

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Library
tr: Kütüphane

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Panelizer
tr: Panelleyici

en: Master
tr: Ana (master)

en: Landing Page
tr: Açılış Sayfası

en: Media Image
tr: Medya Resmi

en: Site branding
tr: Site markası

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.
