Lightning (8.x-2.25) - en to fr translation catalogue (58 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: File
fr: Fichier

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Settings
fr: Paramètres

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Layout
fr: Mise en page

en: Upload
fr: Transférer

en: Continue
fr: Continuer

en: Page title
fr: Titre de page

en: Embedded
fr: Inclus

en: Database
fr: Base de données

en: Off
fr: Désactivé

en: Roles
fr: Rôles

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Advanced
fr: Avancé

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: File Upload
fr: Transfert de fichier

en: Video
fr: Vidéo

en: Permissions
fr: Droits

en: You must upload a file.
fr: Vous devez transférer un fichier.

en: Tabs
fr: Onglets

en: Permission
fr: Droit

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Embed Code
fr: Code intégré

en: Image Browser
fr: Explorateur d'image

en: Landing page
fr: Page de destination

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Internal
fr: Interne

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Content moderation
fr: Modération du contenu

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Instagram posts.
fr: Contributions Instagram.

en: A boolean indicating whether the node is published.
fr: Un booléen indiquant si le nœud est publié ou non.

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.
