Lightning Core (8.x-4.0-beta1) - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Habilitado

en: On
pt: Habilitado

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Picture
pt: Foto

en: Page
pt: Página

en: Database
pt: Banco de dados

en: Off
pt: Desligado

en: Roles
pt: Papéis

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Desc
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Permissions
pt: Permissões

en: Permission
pt: Permissão

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Basic Page
pt: Página Básica

en: A boolean indicating whether the node is published.
pt: Um booleano indicando se o node está publicado.
