Ray Enterprise Translation (3.6.1) - en to it translation catalogue (90 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Successivo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enabled
it: attivato

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Group
it: Gruppo

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: Enable
it: Abilita

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Action
it: Azione

en: Yes
it: Sì

en: Resources
it: Risorse

en: Download
it: Scarica

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Parent
it: Genitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Modules
it: Moduli

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Status:
it: Stato:

en: Upload
it: Carica

en: Error
it: Errore

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Configuration saved.
it: Configurazione salvata.

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Fields
it: Campi

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Current
it: Corrente

en: Code
it: Codice

en: Inactive
it: Inattivo

en: Channel
it: Canale

en: Profile
it: Profilo

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Updated date
it: Data modifica

en: Pending
it: In sospeso

en: Source
it: Sorgente

en: Entity
it: Entità

en: Themes
it: Temi

en: Translations
it: Traduzioni

en: Multilingual
it: Multilingue

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Apply
it: Applica

en: Translation
it: Traduzione

en: Profiles
it: Profili

en: Country Code
it: Codice Paese

en: Cancelled
it: Annullato

en: Execute
it: Esegui

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: Account
it: Profilo

en: Translate
it: Traduci

en: Importing
it: Importazione

en: All languages
it: Tutte le lingue

en: Config
it: Configurazione

en: Source language
it: Lingua di origine

en: Content moderation
it: Moderazione del contenuto

en: Elements
it: Elementi

en: Delete content
it: Cancella il contenuto

en: Entity ID
it: ID Entità

en: The profile has been deleted.
it: Il profilo è stato eliminato.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
it: L'importazione della stringa «%string» è stata saltata a causa di HTML non consentito oppure non valido.

en: Delete translations
it: Elimina traduzioni

en: Language detection and selection
it: Rilevamento e selezione della lingua

en: Simple configuration
it: Configurazione semplice

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
it: Il nome leggibile dalla macchina deve essere univoco e può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore. Inoltre, non può contenere la parola riservata «custom»

en: The source language from which this translation was created.
it: La lingua di origine da cui questa traduzione è stata creata.

en: Delete @language translation
it: Elimina la traduzione in @language
