Ray Enterprise Translation (4.0.1) - en to ja translation catalogue (123 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: enabled
ja: 有効

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Action
ja: アクション

en: Logging
ja: ログ記録

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Resources
ja: リソース

en: Download
ja: ダウンロード

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Parent
ja: 親

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: View
ja: ビュー

en: Modules
ja: モジュール

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: Status:
ja: 状態:

en: Upload
ja: アップロード

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Error
ja: エラー

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Locale
ja: ロケール

en: Fields
ja: フィールド

en: User Interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Current
ja: 現在

en: Code
ja: コード

en: Channel
ja: チャンネル

en: Profile
ja: プロフィール

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Manual
ja: 手動

en: Source
ja: ソース

en: Entity
ja: エンティティ

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Automatic
ja: 自動

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Apply
ja: 適用

en: Translation
ja: 翻訳

en: Debug
ja: デバッグ

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Execute
ja: 実行

en: Contributed modules
ja: 拡張モジュール

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Account
ja: アカウント

en: Preferences
ja: 初期設定

en: Translate
ja: 翻訳

en: Not enabled
ja: 無効

en: Profile Name
ja: プロフィール名

en: Importing
ja: インポート

en: Bundle
ja: バンドル

en: All languages
ja: すべての言語

en: Config
ja: 設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Source language
ja: 元言語

en: In Progress
ja: 解答中

en: Content moderation
ja: コンテンツモデレーション

en: Elements
ja: 要素

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: 固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。

en: Delete all translations
ja: すべての翻訳を削除

en: Workbench Moderation
ja: ワークベンチモデレーション

en: Delete translation
ja: 翻訳の削除

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
ja: 許可されていないか危険な HTML が含まれているため、文字列 "%string" のインポートをスキップしました。

en: Delete translations
ja: 翻訳項目を削除する

en: Language detection and selection
ja: 言語の判別と選択

en: Disassociate
ja: 分離する

en: Show language label on node pages
ja: ノードページに言語ラベルを表示します

en: Simple configuration
ja: 簡易構成

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
ja: システム内部名称は固有のものでなくてはならず、小文字の半角英数字とアンダースコアのみを含めることができます。加えて、予約語である "custom" を含めることはできません。

en: The source language from which this translation was created.
ja: この翻訳の作成元となったソースの言語。

en: <em>@title</em> was updated and sent to Lingotek successfully.
ja: <em>@title</em>が更新され、Lingotekに送信されました。

en: Manage Translations
ja: 翻訳を管理

en: Translate Content Entities
ja: コンテンツエンティティを翻訳

en: Content entity type ID
ja: コンテンツのエンティティタイプID

en: Content entity ID
ja: コンテンツのエンティティID

en: Check status of all @entity_label translations from Lingotek
ja: Lingotekに全ての@entity_labelの翻訳の状況を確認する

en: Check @entity_label upload status to Lingotek
ja: Lingotekに@entity_labelのアップロード状況を確認する

en: Download all @entity_label translations from Lingotek
ja: Lingotekから全ての@entity_labelの翻訳をダウンロードする

en: Request all @entity_label translations to Lingotek
ja: Lingotekに全ての@entity_labelの翻訳をリクエストする

en: Upload @entity_label to Lingotek
ja: Lingotekに@entity_labelをアップロードする

en: Check @entity_label translation status to Lingotek for @language
ja: Lingotekに@languageの@entity_labelの翻訳状況を確認する

en: Download @entity_label translation to Lingotek for @language
ja: Lingotekに@languageの@entity_labelの翻訳をダウンロードする

en: Request @entity_label translation to Lingotek for @language
ja: Lingotekに@languageの@entity_labelの翻訳をリクエストする

en: Delete all @entity_label translations
ja: 全ての@entity_labelの翻訳を削除する

en: Delete @entity_label translation for @language
ja: @languageの@entity_labelの翻訳を削除する
