Lingotek Translation (8.x-2.14) - en to ja translation catalogue (109 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: enabled
ja: 有効

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Action
ja: アクション

en: Logging
ja: ログ記録

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Resources
ja: リソース

en: Download
ja: ダウンロード

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: Status:
ja: 状態:

en: Upload
ja: アップロード

en: Error
ja: エラー

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Locale
ja: ロケール

en: Fields
ja: フィールド

en: Current
ja: 現在

en: Channel
ja: チャンネル

en: Profile
ja: プロフィール

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Manual
ja: 手動

en: Source
ja: ソース

en: Entity
ja: エンティティ

en: Translations
ja: 翻訳

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Automatic
ja: 自動

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Apply
ja: 適用

en: Translation
ja: 翻訳

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Extension
ja: 拡張子

en: Usage
ja: 使用方法

en: Execute
ja: 実行

en: Locked
ja: ロック

en: Account
ja: アカウント

en: Preferences
ja: 初期設定

en: Translate
ja: 翻訳

en: Profile Name
ja: プロフィール名

en: Importing
ja: インポート

en: Bundle
ja: バンドル

en: All languages
ja: すべての言語

en: Config
ja: 設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Source language
ja: 元言語

en: In Progress
ja: 解答中

en: Content moderation
ja: コンテンツモデレーション

en: Elements
ja: 要素

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: 固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。

en: Workbench Moderation
ja: ワークベンチモデレーション

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Delete translations
ja: 翻訳項目を削除する

en: Language detection and selection
ja: 言語の判別と選択

en: Disassociate
ja: 分離する

en: Show language label on node pages
ja: ノードページに言語ラベルを表示します

en: Simple configuration
ja: 簡易構成

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
ja: システム内部名称は固有のものでなくてはならず、小文字の半角英数字とアンダースコアのみを含めることができます。加えて、予約語である "custom" を含めることはできません。

en: The source language from which this translation was created.
ja: この翻訳の作成元となったソースの言語。

en: Delete @language translation
ja: @language の翻訳を削除

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
ja: 相互運用性のために、<a href=":w3ctags">W3C によって定義されている</a>言語コードを使用してください。<em>例: "en"、"en-gb"、"zh-hant"。</em>

en: <em>@title</em> was updated and sent to Lingotek successfully.
ja: <em>@title</em>が更新され、Lingotekに送信されました。

en: Manage Translations
ja: 翻訳を管理

en: Translate Content Entities
ja: コンテンツエンティティを翻訳

en: Content entity type ID
ja: コンテンツのエンティティタイプID

en: Content entity ID
ja: コンテンツのエンティティID

en: Check status of all @entity_label translations from Lingotek
ja: Lingotekに全ての@entity_labelの翻訳の状況を確認する

en: Check @entity_label upload status to Lingotek
ja: Lingotekに@entity_labelのアップロード状況を確認する

en: Disassociate @entity_label from Lingotek
ja: Lingotekから@entity_labelを分離する

en: Download all @entity_label translations from Lingotek
ja: Lingotekから全ての@entity_labelの翻訳をダウンロードする

en: Request all @entity_label translations to Lingotek
ja: Lingotekに全ての@entity_labelの翻訳をリクエストする

en: Upload @entity_label to Lingotek
ja: Lingotekに@entity_labelをアップロードする

en: Check @entity_label translation status to Lingotek for @language
ja: Lingotekに@languageの@entity_labelの翻訳状況を確認する

en: Download @entity_label translation to Lingotek for @language
ja: Lingotekに@languageの@entity_labelの翻訳をダウンロードする

en: Request @entity_label translation to Lingotek for @language
ja: Lingotekに@languageの@entity_labelの翻訳をリクエストする

en: Delete all @entity_label translations
ja: 全ての@entity_labelの翻訳を削除する

en: Delete @entity_label translation for @language
ja: @languageの@entity_labelの翻訳を削除する
