Link field Preview (8.x-1.3) - en to ja translation catalogue (49 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Content
ja: コンテンツ

en: Link
ja: リンク

en: Text
ja: テキスト

en: Options
ja: オプション

en: Open link in new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: characters
ja: 文字

en: About
ja: アバウト

en: Uses
ja: 機能

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Trim link text length
ja: リンクテキストをトリミングする文字数

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ja: リンクテキストの長さを無制限にする場合は空欄にします。

en: URL only
ja: URLのみ

en: Show URL as plain text
ja: プレーンなテキストでURLを表示

en: Add rel="nofollow" to links
ja: リンクに rel="nofollow" を追加

en: Link text trimmed to @limit characters
ja: @limit 文字にトリミングされたリンクテキスト

en: Link text not trimmed
ja: トリミングなしのリンクテキスト

en: Show URL only as plain-text
ja: プレーンなテキストとしてのみURLを表示

en: Show URL only
ja: URLのみ表示

en: Add rel="@rel"
ja: rel="@rel" を追加

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder for URL
ja: URL用のプレースホルダー

en: Placeholder for link text
ja: リンクテキスト用のプレースホルダー

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: No placeholders
ja: プレースホルダーなし

en: Title placeholder: @placeholder_title
ja: タイトルプレースホルダー: @placeholder_title

en: URL placeholder: @placeholder_url
ja: URL プレースホルダー: @placeholder_url

en: Managing and displaying link fields
ja: リンクフィールドの管理と表示

en: Adding link text
ja: リンクテキストの追加

en: In the field settings you can define additional link text to be <em>optional</em> or <em>required</em> in any link field.
ja: フィールドの設定で、各リンクフィールドに対して追加のリンクテキストが<em>任意</em>か<em>必須</em>かを定義することができます。

en: Displaying link text
ja: リンクテキストの表示

en: If link text has been submitted for a URL, then by default this link text is displayed as a link to the URL. If you want to display both the link text <em>and</em> the URL, choose the appropriate link format from the drop-down menu in the <em>Manage display</em> page. If you only want to display the URL even if link text has been submitted, choose <em>Link</em> as the format, and then change its <em>Format settings</em> to display <em>URL only</em>.
ja: URL に対してリンクテキストが登録されると、デフォルトでは URL へのリンクとしてそのリンクテキストを表示します。もしもリンクテキスト<em>および</em> URL の両方を表示したければ、<em>表示管理</em>ページのドロップダウンメニューから適当なリンクフォーマットを選択してください。もしもリンクテキストが登録されていても URL だけを表示したければ、フォーマットに<em>リンク</em>を選択し、それから <em>URL のみ</em>を表示するように<em>フォーマット設定</em>を変更してください。

en: Adding attributes to links
ja: リンクに属性を追加

en: You can add attributes to links, by changing the <em>Format settings</em> in the <em>Manage display</em> page. Adding <em>rel="nofollow"</em> notifies search engines that links should not be followed.
ja: <em>表示管理</em>ページで<em>フォーマット設定</em>を変更することで、リンクに属性を追加することができます。<em>rel="nofollow"</em> を追加すると、そのリンクをたどらないよう検索エンジンに知らせます。

en: Validating URLs
ja: URL のバリデーション

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
ja: リンクフィールドに入力があれば、すべてのリンクが検証されます。アンカーやクエリー文字列を含めることができます。

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
ja: リンクタイプに有効なリンクデータ。

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
ja: リンクの URI がユーザーからアクセス可能です。

en: The path '@uri' is inaccessible.
ja: パス '@uri' はアクセス不可です。

en: The path '@uri' is invalid.
ja: パス '@uri' が不正です。

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
ja: 危険な外部プロトコルではない

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
ja: 壊れている内部リンクではない

en: Setting the allowed link type
ja: 許可するリンクタイプを設定

en: In the field settings you can define the allowed link type to be <em>internal links only</em>, <em>external links only</em>, or <em>both internal and external links</em>. <em>Internal links only</em> and <em>both internal and external links</em> options enable an autocomplete widget for internal links, so a user does not have to copy or remember a URL.
ja: フィールドの設定で、許可するリンクタイプを<em>内部リンクのみ</em>あるいは<em>外部リンクのみ</em>もしくは<em>内部リンク・外部リンク双方</em>とすることができます。<em>内部リンクのみ</em>および<em>内部リンク・外部リンク双方</em>のオプションでは、内部リンクの自動補完ウィジェットが有効となるので、ユーザーが URL をコピーしたり記憶する必要がありません。

en: Number of rows: @rows
ja: 行数: @rows

en: The Link module allows you to create fields that contain internal or external URLs and optional link text. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":link_documentation">online documentation for the Link module</a>.
ja: Link モジュールによって、内部／外部 URL および任意のリンクテキストを含むフィールドを作成できるようになります。フィールドに関する一般的な情報や、フィールドの作成および管理方法については、<a href=":field">Field モジュールのヘルプ</a>や <a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>ページを参照してください。より詳しい情報は、<a href=":link_documentation">Link モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the link field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ja: リンクフィールドの<em>設定</em>と<em>表示</em>は、別々に管理することができます。フィールドの管理と表示についてのより詳しい情報は、<a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>を参照してください。

en: Manually entered paths should start with one of the following characters: / ? #
ja: 手動で入力するパスは、次のいずれかの文字から始めなければいけません: / ? #
