Link field Preview (8.x-1.4) - en to da translation catalogue (42 entries)

en: Title
da: Titel

en: Content
da: Indhold

en: Text
da: Tekst

en: Options
da: Valg

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Link text
da: Linktekst

en: characters
da: tegn

en: About
da: Om

en: Uses
da: Bruger

en: Field types
da: Felttyper

en: Trim link text length
da: Beskær link-tekstens længde

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
da: Lad feltet stå tomt for at tillade link-tekster med ubegrænset længde.

en: URL only
da: Kun URL

en: Show URL as plain text
da: Vis URL som ren tekst

en: Add rel="nofollow" to links
da: Tilføj rel="nofollow" til links

en: Link text trimmed to @limit characters
da: Linktekst beskåret til @limit tegn

en: Link text not trimmed
da: Linktekst ikke beskåret

en: Show URL only as plain-text
da: Vis URL som ren tekst

en: Show URL only
da: Vis kun URL

en: Add rel="@rel"
da: Tilføj rel="@rel"

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.

en: Placeholder for URL
da: Placeholder til URL

en: Placeholder for link text
da: Placerholder til linktekst

en: No placeholders
da: Ingen placeholders

en: Title placeholder: @placeholder_title
da: Titel placeholder: @placeholder_title

en: Managing and displaying link fields
da: Håndtering og visning af link-felter

en: Adding link text
da: Tilføjer linktekst

en: In the field settings you can define additional link text to be <em>optional</em> or <em>required</em> in any link field.
da: Under feltets indstillinger kan du angive om link-teksten skal være <em>valgfri</em> eller <em>påkrævet</em> i hvert link-felt.

en: Displaying link text
da: Viser linktekst

en: If link text has been submitted for a URL, then by default this link text is displayed as a link to the URL. If you want to display both the link text <em>and</em> the URL, choose the appropriate link format from the drop-down menu in the <em>Manage display</em> page. If you only want to display the URL even if link text has been submitted, choose <em>Link</em> as the format, and then change its <em>Format settings</em> to display <em>URL only</em>.
da: Hvis linktekst er sendt til en URL-adresse, vises denne linktekst som standard som et link til URL-adressen. Hvis du vil have vist både linkteksten <em>og</em> URL-adressen, skal du vælge det relevante linkformat i rullemenuen <em>på siden Administrer visning.</em> Hvis du kun vil have vist URL-adressen, selvom linkteksten er sendt, skal du vælge <em>Link</em> som format og derefter ændre <em>formatindstillingerne,</em> så der kun vises <em>URL-adresse</em>.

en: Adding attributes to links
da: Tilføjer attributter til links

en: You can add attributes to links, by changing the <em>Format settings</em> in the <em>Manage display</em> page. Adding <em>rel="nofollow"</em> notifies search engines that links should not be followed.
da: Du kan tilføje attributter til links, ved at ændre <em>Format</em> på siden <em>Håndtér visning</em>. Tilføj <em>rel="nofollow"</em> for at fortælle søgemaskiner om links, der ikke skal følges.

en: Validating URLs
da: Validering af URLer

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
da: Alle links valideres efter et link-felt udfyldes. De kan indeholde anchors og query-strenge.

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
da: Link-data gyldigt for link-type.

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
da: Link-URI kan tilgås af brugeren.

en: The path '@uri' is inaccessible.
da: Stien '@uri' er ikke tilgængelig.

en: The path '@uri' is invalid.
da: Stien '@uri' er ugyldig.

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
da: Ingen farlige eksterne protokoller

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
da: Ingen brudte interne links

en: Setting the allowed link type
da: Vælg den tilladte link-type

en: Number of rows: @rows
da: Antal rækker: @rows
