Link field Preview (8.x-1.4) - en to th translation catalogue (18 entries)

en: Title
th: หัวข้อ

en: Link
th: ลิงค์

en: Text
th: ข้อความ

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Open link in new window
th: เปิดลิงค์ในหน้าต่างใหม่

en: Link text
th: ลิงค์ข้อความ

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Uses
th: ใช้

en: Field types
th: ประเภทช่องรับข้อมูล

en: Trim link text length
th: ตัดแต่งความยาวของข้อความเชื่อมโยง

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
th: ปล่อยว่างไว้เพื่อให้ไม่จำกัดการเชื่อมโยงข้อความที่ความยาว

en: Managing and displaying link fields
th: การจัดการข้อมูลและแสดงลิงค์

en: Adding link text
th: เพิ่มลิงค์ข้อความ

en: Displaying link text
th: แสดงลิงค์ข้อความ

en: Adding attributes to links
th: เพิ่มการลิงค์แอตทริบิวต์

en: Validating URLs
th: การตรวจสอบ URLs

en: Setting the allowed link type
th: การตั้งค่าการเชื่อมโยงชนิดที่ได้รับอนุญาต

en: In the field settings you can define the allowed link type to be <em>internal links only</em>, <em>external links only</em>, or <em>both internal and external links</em>. <em>Internal links only</em> and <em>both internal and external links</em> options enable an autocomplete widget for internal links, so a user does not have to copy or remember a URL.
th: In the field settings you can define the allowed link type to be <em>internal links only</em>, <em>external links only</em>, or <em>both internal and external links</em>. <em>Internal links only</em> and <em>both internal and external links</em> options enable an autocomplete widget for internal links, so a user does not have to copy or remember a UR
