Link Selection Handler (1.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Contains
it: Contiene

en: Handler
it: Gestore

en: unlimited
it: illimitati

en: Number of results
it: Numero di risultati

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Change handler
it: Cambia handler

en: Reference type
it: Tipo di riferimento

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
it: Selezionare il metodo usato per recuperare i suggerimenti di autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può provocare problemi di prestazioni su siti con migliaia di entità.

en: Placeholder for URL
it: Segnaposto per l'URL

en: Placeholder for link text
it: Segnaposto per il testo del link

en: Autocomplete matching: @match_operator
it: Corrispondenza autocompletamento: @match_operator

en: Field widgets
it: Widget dei campi

en: Entity reference selection plugin settings
it: Impostazioni per il plugin di selezione di Entity reference
