Link Selection Handler (1.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (18 entries)

en: Contains
uk: Містить

en: Handler
uk: Обробник

en: unlimited
uk: необмежено

en: Number of results
uk: Кількість результатів

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: Change handler
uk: Змінити обробник

en: Reference type
uk: Тип посилання

en: Reference method
uk: Спосіб посилання

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
uk: Виберіть спосіб підбору підказок автодоповнення. Зверніть увагу, що спосіб <em>Містить</em> може призвести до проблем зі швидкодією на сайтах з тисячами сутностей.

en: Placeholder for URL
uk: Заповнювач для URL-адреси

en: Placeholder for link text
uk: Заповнювач для тексту посилання

en: Autocomplete matching: @match_operator
uk: Збіг автодоповнення: @match_operator

en: Field widgets
uk: Віджети поля

en: Entity reference selection plugin settings
uk: Налаштування плаґіну для вибору посилання на сутність

en: Entity reference selection handler
uk: Обробник вибору посилання на сутність

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
uk: Кількість відображуваних пропозиції. Для зняття обмежень використовуйте <em>0</em>.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
uk: Розмір списку пропозицій автодоповнення: @size
