Linked Entity Reference (1.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (19 entries)

en: Label
pt: Rótulo

en: Options
pt: Opções

en: Fields
pt: Campos

en: Reference
pt: Referência

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: External links only
pt: Apenas links externos

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de preenchimento automático.

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Mostra o rótulo das entidades referenciadas.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
pt: Apresenta as entidades referenciadas renderizadas por entity_view().

en: Allowed link type
pt: Tipo de link permitido

en: Internal links only
pt: Apenas links internos

en: Both internal and external links
pt: Links internos e externos

en: This must be an external URL such as %url.
pt: Esta deve ser uma URL externa, como %url.

en: Media library
pt: Biblioteca de mídia

en: Allows you to select items from the media library.
pt: Permite selecionar itens da biblioteca de mídia.

en: Manually entered paths should start with one of the following characters: / ? #
pt: Caminhos inseridos manualmente devem começar com um dos seguintes caracteres: / ? #

en: This must be an internal path such as %add-node. You can also start typing the title of a piece of content to select it. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only.
pt: Este deve ser um caminho interno como %add-node. Você também pode começar a digitar o título de um conteúdo para selecioná-lo. Digite %front para vincular à primeira página. Digite %nolink para exibir somente texto de link.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only.
pt: Comece digitando uma parte do título do conteúdo para selecioná-lo. Também é possível inserir um caminho interno, como %add-node, ou uma URL externa, como %url. Insira %front para vincular à página inicial. Insira %nolink para exibir apenas o texto do link.
