Link icon (8.x-1.4) - en to it translation catalogue (33 entries)

en: Yes
it: Sì

en: None
it: Nessuno

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Open link in new window
it: Apre il link in una nuova finestra

en: Bottom
it: In fondo

en: Medium
it: Medio

en: Button
it: Pulsante

en: Square
it: Quadrato

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Purple
it: Viola

en: Blue
it: Blu

en: Orange
it: Arancione

en: Usage
it: Utilizzo

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Link settings
it: Impostazioni link

en: Round
it: Arrotonda

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Dark
it: Scuro

en: Trim link text length
it: Tronca il testo del link

en: URL only
it: Solo URL

en: Show URL as plain text
it: Mostra URL come testo semplice

en: Add rel="nofollow" to links
it: Aggiungere rel="nofollow" ai link

en: Add rel="@rel"
it: Aggiungere rel="@rel"

en: Allow link text
it: Consentire testo del link

en: Allowed link type
it: Tipo di link consentito
