Living Spaces (1.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (203 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Add space
fr: Ajouter un espace

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Private
fr: Privé

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Language
fr: Langue

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Changelog
fr: Journal des modifications

en: Links
fr: Liens

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Time
fr: Heure

en: Access
fr: Accès

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Event
fr: Évènement

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: You are not authorized to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à cette page.

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Page title
fr: Titre de la page

en: User picture
fr: Image de l'utilisateur

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Member since
fr: Membre depuis

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Month
fr: Mois

en: Address
fr: Adresse

en: Members
fr: Membres

en: General
fr: Général

en: Calendar
fr: Calendrier

en: group
fr: groupe

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Events
fr: Évènements

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Other
fr: Autre

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Template
fr: Gabarit

en: Profile
fr: Profil

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Protocol
fr: Protocole

en: Sort by
fr: Trier par

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: Department
fr: Département

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Sidebar left
fr: Barre de gauche

en: Topic
fr: Sujet

en: Circles
fr: Cercles

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Role filter
fr: Filtre des rôles

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Changed
fr: Modifié

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Join
fr: S'inscrire

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Protected
fr: Protégé

en: User status
fr: Statut de l'utilisateur

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Administrators
fr: Administrateurs

en: Group Members
fr: Membres du groupe

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Export data
fr: Exporter les données

en: Permission
fr: Droit

en: Subgroups
fr: Sous-groupes

en: Space
fr: Espace

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Member
fr: Membre

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Launch
fr: Lancer

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Authenticated
fr: Authentifié

en: Attendees
fr: Participants

en: Firstname
fr: Prénom

en: Lastname
fr: Nom

en: New name
fr: Nouveau nom

en: Bundles
fr: Types

en: Inherited
fr: Hérité

en: Path pattern
fr: Motif de chemin

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Notify user
fr: Notifier l'utilisateur

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Circle
fr: Cercle

en: Access settings
fr: Paramètres d'accès

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Allow settings
fr: Permettre les paramètres

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Mobile phone
fr: Téléphone mobile

en: Manage members
fr: Gérer les membres

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Employee
fr: Employé

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enabled tabs
fr: Onglets activés

en: Group type
fr: Type de groupe

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Capacity
fr: Capacité

en: Group content
fr: Contenu de groupe

en: Group permission
fr: Permission du groupe

en: Group label
fr: Étiquette du groupe

en: Wrapper class
fr: Classe de l'enveloppe (wrapper)

en: Entity bundle
fr: Sous-type de l'entité

en: Group membership
fr: Adhésion au groupe

en: Footer first
fr: Premier pied de page

en: Footer second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer third
fr: Troisième pied de page

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Training
fr: Formation

en: Privacy settings
fr: Paramètres de confidentialité

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Group overview
fr: Vue d'ensemble du groupe

en: Footer fourth
fr: quatrième pied de page

[ctx: Entity type group]
en: Content
fr: Contenu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
fr: Dim

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
fr: Lun

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
fr: Mar

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
fr: Mer

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
fr: Jeu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
fr: Ven

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
fr: Sam

en: Site header
fr: Entête du site

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Footer fifth
fr: Cinquième pied de page

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Adds users to groups as members.
fr: Ajoute des utilisateurs aux groupes en tant que membres.

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
fr: Ce champ a été désactivé par le plugin pour garantir la fonctionnalité attendue.

en: My events
fr: Mes événements

en: Group content User
fr: Contenu de l'utilisateur pour le groupe

en: Export complete. Download the file <a download href=":download_url"  data-download-enabled="false" id="vde-automatic-download">here</a>.
fr: Export terminé. <a download href=":download_url" data-download-enabled="false" id="vde-automatic-download">Télécharger le fichier</a>.
