Living Spaces (1.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (163 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Add space
id: Tambahkan spasi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Private
id: Privat

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Public
id: Publik

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Date
id: Tanggal

en: Links
id: Tautan-tautan

en: None
id: Tiada

en: Number
id: Angka

en: - None -
id: - Tiada -

en: Hierarchy
id: Hierarki

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Time
id: Waktu

en: Access
id: Akses

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Modules
id: Modul

en: Event
id: Acara

en: You are not authorized to access this page.
id: Anda tidak diotorisasi untuk mengakses halaman ini.

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: User picture
id: Foto anggota

en: Off
id: Matikan

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: URL alias
id: Alias URL

en: Last login
id: Login terakhir

en: Month
id: Bulan

en: Address
id: Alamat

en: Members
id: Anggota

en: General
id: Umum

en: Calendar
id: Kalender

en: group
id: grup

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: Events
id: Acara

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Other
id: Lainnya

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: User login
id: Login pengguna

en: Create content
id: Kirim artikel

en: Anonymous
id: Anonim

en: Profile
id: Profil

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Protocol
id: Protokol

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Department
id: Departemen

en: Attachments
id: Sisipan

en: Topic
id: Topik

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Role filter
id: Saring peran

en: Blocked
id: Diblokir

en: Changed
id: Berubah

en: Standard
id: Standar

en: User name
id: Nama pengguna

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Join
id: Bergabung

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Privacy
id: Privasi

en: Protected
id: Terproteksi

en: User status
id: Status pengguna

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Group Members
id: Anggota Kelompok

en: Index
id: Indeks

en: Permission
id: Kewenangan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Add @type
id: Tambahkan @type

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundles
id: Bundel

en: Path pattern
id: Pola jalur

en: Spaces
id: Tempat

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Notify user
id: Beritahu pengguna

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Allow settings
id: Perbolehkan pengaturan

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Asc
id: Urutan turun

en: Wrapper class
id: Kelas pembungkus

en: Entity bundle
id: Bundel entitas

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Primary menu
id: Menu utama

[ctx: Entity type group]
en: Content
id: Konten

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
id: Min

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
id: Sen

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
id: Sel

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
id: Rab

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
id: Kam

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
id: Jum

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
id: Sab

en: Site header
id: Kepala situs

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: All events
id: Semua acara

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: User Groups
id: Pengguna Grup
