Living Spaces (1.0.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (216 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Pages
nl: Pagina's

en: Add space
nl: Spatie toevoegen

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Private
nl: Privé

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Manager
nl: Beheerder

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Public
nl: Publiek

en: Action
nl: Actie

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Changelog
nl: Lijst van aanpassingen

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Number
nl: Getal

en: - None -
nl: - Geen -

en: Hierarchy
nl: Hiërarchie

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Export
nl: Exporteren

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Time
nl: Tijd

en: Access
nl: Toegang

en: View
nl: Weergeven

en: Path
nl: Pad

en: Section
nl: Sectie

en: Notes
nl: Notities

en: Event
nl: Evenement

en: You are not authorized to access this page.
nl: U heeft geen toegangsrechten voor deze pagina.

en: Picture
nl: Afbeelding

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Access denied
nl: Geen toegang

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: User picture
nl: Gebruikersafbeelding

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Off
nl: Uit

en: Header
nl: Kop

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: URL alias
nl: URL-alias

en: Member since
nl: Geregistreerd sinds

en: Last login
nl: Laatste login

en: Month
nl: Maand

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: Members
nl: Leden

en: General
nl: Algemeen

en: Calendar
nl: Kalender

en: group
nl: groep

en: Day
nl: Dag

en: Events
nl: Evenementen

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Other
nl: Andere

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Create content
nl: Inhoud aanmaken

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Profile
nl: Profiel

en: Page Title
nl: Paginatitel

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Gender
nl: Geslacht

en: Male
nl: Man

en: Female
nl: Vrouw

en: Birthday
nl: Geboortedatum

en: Department
nl: Afdeling

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Sidebar left
nl: Linker zijbalk

en: Topic
nl: Onderwerp

en: Circles
nl: Cirkels

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Role filter
nl: Rolfilter

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Standard
nl: Standaard

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Join
nl: Lid worden

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Protected
nl: Beveiligd

en: User status
nl: Gebruikersstatus

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Administrators
nl: Beheerders

en: Group Members
nl: Groepsleden

en: Until
nl: Tot

en: Export data
nl: Gegevens exporteren

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Sections
nl: Secties

en: Space
nl: Spatie

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Member
nl: Lid

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Authenticated
nl: Geverifieerd

en: Attendees
nl: Deelnemers

en: Firstname
nl: Voornaam

en: Lastname
nl: Achternaam

en: Message category
nl: Berichtcategorie

en: New name
nl: Nieuwe naam

en: Bundles
nl: Bundels

en: Inherited
nl: Geërfd

en: Path pattern
nl: Pad-patroon

en: Notify user
nl: Gebruiker informeren

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Circle
nl: Cirkel

en: Access settings
nl: Toegangsinstellingen

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Allow settings
nl: Afwijkende instellingen

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Manage members
nl: Leden beheren

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Employee
nl: Werknemer

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: No people available.
nl: Geen personen beschikbaar.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Enabled tabs
nl: Tabbladen inschakelen

en: Group type
nl: Groepstype

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van @operation met parameters: @args

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Volunteer
nl: Vrijwilliger

en: - Select a value -
nl: - Selecteer een waarde -

en: Capacity
nl: Capaciteit

en: Group content
nl: Groepsinhoud

en: Group permission
nl: Groepstoegangsrechten

en: Group label
nl: Groepslabel

en: Asc
nl: Oplopend

en: Wrapper class
nl: Wrapper-klasse

en: Entity bundle
nl: Entiteitsbundel

en: Group membership
nl: Groepslidmaatschap

en: Footer first
nl: Eerste voettekst

en: Footer second
nl: Tweede voettekst

en: Footer third
nl: Derde voettekst

en: Entity types
nl: Entiteitstypen

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Training
nl: Opleiding

en: Privacy settings
nl: Privacy-instellingen

en: Primary menu
nl: Primair menu

en: Group overview
nl: Groepsoverzicht

en: Footer fourth
nl: Vierde voettekst

en: Space Members
nl: Ruimteleden

en: Remove as Admin
nl: Als beheerder verwijderen

en: Outsider
nl: Buitenstaander

[ctx: Entity type group]
en: Content
nl: Inhoud

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
nl: zo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
nl: ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
nl: di

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
nl: wo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
nl: do

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
nl: vr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
nl: za

en: Site header
nl: Site kop

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: Featured top
nl: Aanbevolen (boven)

en: Featured bottom first
nl: Aanbevolen (onder, eerste)

en: Featured bottom second
nl: Aanbevolen (onder, tweede)

en: Featured bottom third
nl: Aanbevolen (onder, derde)

en: Footer fifth
nl: Vijfde voettekst

en: All events
nl: Alle evenementen

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Adds users to groups as members.
nl: Voegt gebruikers aan groepen toe.

en: Create Event
nl: Evenement aanmaken

en: My events
nl: Mijn evenementen

en: Export complete. Download the file <a download href=":download_url"  data-download-enabled="false" id="vde-automatic-download">here</a>.
nl: Export gereed. Download het bestand <a download href=":download_url" data-download-enabled="false" id="vde-automatic-download">hier</a>.

en:  - Select a value -
nl:  - Selecteer een waarde -
