Living Spaces (1.0.0-alpha1) - en to ro translation catalogue (164 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Pages
ro: Pagini

en: Add space
ro: Adaugă spațiu

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Content
ro: Conținut

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Private
ro: Privat

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Date
ro: Data

en: Links
ro: Legături

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Parent
ro: Părinte

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Time
ro: Ora

en: Access
ro: Acces

en: View
ro: Afişează

en: Path
ro: Cale

en: Modules
ro: Module

en: Menu
ro: Meniu

en: Notes
ro: Note

en: You are not authorized to access this page.
ro: Nu ai perrmisiunile necesare pentru a accesa această pagină

en: Picture
ro: Imagine

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Page
ro: Pagina

en: User picture
ro: Imagine utilizator

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: URL alias
ro: Pseudonim URL

en: Last login
ro: Ultima logare

en: Month
ro: Lună

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: Members
ro: Membri

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: Events
ro: Evenimente

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Other
ro: Altele

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Create content
ro: Creează conţinut

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Template
ro: Șablon

en: Profile
ro: Profil

en: Page Title
ro: Titlu Pagină

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Notifications
ro: Notificări

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Birthday
ro: Data nașterii

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Topic
ro: Subiect

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Blocked
ro: Blocat

en: Changed
ro: Schimbat

en: User name
ro: Nume utilizator

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Protected
ro: Protejat

en: User status
ro: Statusul utilizatorului

en: Apply
ro: Aplică

en: Select
ro: Alege

en: Until
ro: Până la

en: Permission
ro: Permisiune

en: Space
ro: spațiu

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Add @type
ro: Adaugă @type

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Firstname
ro: Prenume

en: Lastname
ro: Nume

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: Notify user
ro: Notifică utilizatorul

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Allow settings
ro: Permite setări

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Main page content
ro: Conţinut principal pagină

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Group type
ro: Tipul de grup

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: - Select a value -
ro: - Selectați o valoare -

en: Group content
ro: Conținutul grupului

en: Asc
ro: Ascendent

en: Wrapper class
ro: Clasa wrapper-ului

en: Footer first
ro: Primul subsol

en: Footer second
ro: Al doilea subsol

en: Footer third
ro: Al treilea subsol

en: Entity types
ro: Tipuri de entități

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Primary menu
ro: Meniu principal

en: Footer fourth
ro: Al patrulea subsol

[ctx: Entity type group]
en: Content
ro: Conținut

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ro: Du

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ro: Lu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ro: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ro: Mi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ro: Jo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ro: Vi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ro: Sâ

en: Site header
ro: Antet sit

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Footer fifth
ro: Al cincilea subsol

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Website feedback
ro: Feedback-ul site-ului

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat
