Living Spaces (1.0.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (215 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Pages
ru: Страницы

en: Add space
ru: Добавить пробел

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Content
ru: Содержимое

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Private
ru: Приватный

en: Groups
ru: Группы

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Manager
ru: Менеджер

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Public
ru: Общедоступный

en: Action
ru: Действие

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: Changelog
ru: Журнал изменений

en: Date
ru: Дата

en: Links
ru: Ссылки

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Number
ru: Число

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Parent
ru: Родитель

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Export
ru: Экспортировать

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Time
ru: Время

en: Access
ru: Доступ

en: View
ru: Просмотр

en: Path
ru: Путь

en: Modules
ru: Модули

en: Section
ru: Раздел

en: Menu
ru: Меню

en: Notes
ru: Примечания

en: Event
ru: Событие

en: You are not authorized to access this page.
ru: Вы не авторизированы для доступа к этой странице.

en: Picture
ru: Изображение

en: User
ru: Пользователь

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Access denied
ru: Доступ запрещён

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Page
ru: Страница

en: User picture
ru: Аватар пользователя

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Off
ru: Выкл

en: Header
ru: Шапка

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Location
ru: Место

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: URL alias
ru: Синоним URL

en: Member since
ru: Дата регистрации

en: Last login
ru: Последний вход

en: Month
ru: Месяц

en: Fax
ru: Факс

en: Address
ru: Адрес

en: Desc
ru: По убыванию

en: Members
ru: Участники

en: General
ru: Общий

en: Calendar
ru: Календарь

en: group
ru: группа

en: Week
ru: Неделя

en: Day
ru: День

en: Events
ru: Мероприятия

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Other
ru: Другое

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Create content
ru: Добавить материал

en: Anonymous
ru: Гость

en: Template
ru: Шаблон

en: Profile
ru: Профиль

en: Page Title
ru: Заголовок страницы

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Protocol
ru: Протокол

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Male
ru: Мужской

en: Female
ru: Женский

en: Birthday
ru: День рождения

en: Attachments
ru: Вложения

en: Sidebar left
ru: Левая колонка

en: Topic
ru: Тема форума

en: Circles
ru: Круги

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Changed
ru: Изменение

en: Standard
ru: Стандарт

en: User name
ru: Имя пользователя

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Join
ru: Присоединиться

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Protected
ru: Защищено

en: User status
ru: Статус пользователя

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Administrators
ru: Администраторы

en: Group Members
ru: Участники группы

en: Until
ru: Не ранее

en: Export data
ru: Экспортированные данные

en: Index
ru: Индекс

en: Permission
ru: Право доступа

en: Subgroups
ru: Подгруппы

en: Space
ru: Пробел

en: Administrator
ru: Администратор

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Member
ru: Участник

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Authenticated
ru: Аутентификация

en: Firstname
ru: Имя

en: Lastname
ru: Фамилия

en: Message category
ru: Категория сообщения.

en: Bundles
ru: Наборы

en: Inherited
ru: Унаследовано

en: Path pattern
ru: Шаблон пути

en: Spaces
ru: Доски

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Notify user
ru: Уведомить пользователя

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Circle
ru: Круг

en: Access settings
ru: Настройки доступа

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Your virtual face or picture.
ru: Ваше виртуальное лицо или изображение

en: Allow settings
ru: Применить настройки

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Page top
ru: Верх страницы

en: Page bottom
ru: Низ страницы

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Manage members
ru: Управление участниками

en: Secondary menu
ru: Дополнительное меню

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: No people available.
ru: Нет доступных людей.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ru: Используйте метки для группировки статей по темам.

en: Group type
ru: Тип группы

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ru: Возникла ошибка в процессе @operation с аргументами: @args

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: - Select a value -
ru: - Выберите значение -

en: Capacity
ru: Вместимость

en: Group content
ru: Содержимое группы

en: Group permission
ru: Права доступа группы

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Wrapper class
ru: Класс обёртки

en: Entity bundle
ru: Подтип сущности

en: Group membership
ru: Членство в группах

en: Footer first
ru: Подвал первый

en: Footer second
ru: Подвал второй

en: Footer third
ru: Подвал третий

en: Add one more
ru: Добавить ещё

en: Entity types
ru: Типы сущностей

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Discussions
ru: Дискуссии

en: Primary menu
ru: Основное меню

en: Footer fourth
ru: Подвал четвёртый

en: Add as Admin
ru: Добавить как Администратора

[ctx: Entity type group]
en: Content
ru: Материал

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ru: Вск

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ru: Пнд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ru: Втр

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ru: Срд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ru: Чтв

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ru: Птн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ru: Сбт

en: Site header
ru: Шапка сайта

en: Default comments
ru: Комментарии по умолчанию

en: Allows commenting on content
ru: Позволить комментирование материалов

en: Featured top
ru: Рекомендуемые сверху

en: Featured bottom first
ru: Рекомендуемые первый снизу

en: Featured bottom second
ru: Рекомендуемые второй снизу

en: Featured bottom third
ru: Рекомендуемые третий снизу

en: Footer fifth
ru: Подвал пятый

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: A basic block contains a title and a body.
ru: Базовый блок, содержащий заголовок и текст.

en: Website feedback
ru: Обратная связь с сайтом

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML
